Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Světová stabilita a kolektivní rozhodnutí – cíl zahraniční politiky Ruska

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • lavrov
Rusko se i nadále řídí hlavními zásadami své zahraniční politiky – zajištění mezinárodní stability a hledání kolektivních řešení v krizových situacích. Prohlásil to ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov na tiskové konferenci v Moskvě, která byla věnována výsledkům činnosti ruské diplomacie v roce 2011. Za hlavní hrozby označil šířící se protiklady v islámském světě, dále pak následky zneužívání mezinárodního práva. Sýrie a Írán – to jsou nejaktuálnější problémy mezinárodního života.

 

Situaci v Sýrii se teď snaží vyřešit silovými metodami – podle příkladu Libye, to je ovšem nepřípustné, mnohokrát zdůrazňoval v průběhu tiskové konference Sergej Lavrov.

-Zásady nadřazenosti práva se musí respektovat nejen uvnitř každého státu, ale i v mezinárodních vztazích. Jsme proti jakémukoli násilí vůči civilnímu obyvatelstvu. Neméně rozhodně vystupujeme proti ozbrojenému zásahu zvenčí do vnitřních konfliktů. V této souvislosti pokládáme za nepřijatelné pokusy aplikovat tak zvaný libyjský scénář na jiné konflikty.

Takový přístup se ale nesetkává s porozuměním v rámci Rady bezpečnosti OSN, – zdůraznil ministr. Západ trvá na to, aby rusko-čínská teze o nepoužití síly byla vyloučena z návrhu rezoluce o Sýrii. Události v severní Africe a na Blízkém východě jsou v mnohém příznačné, proto je třeba jednat se zvláštní opatrností, – zdůraznil Sergej Lavrov.

-Musíme vysvětlovat těm silám, které jsou v opozici, že je třeba se domlouvat, nesmíme je provokovat k tomu, aby braly do rukou zbraně a svrhávaly režimy. To je cesta směřující ke skutečně velké válce.

Důvod k ještě rozsáhlejší válce se může objevit, jestliže Západ nepřestane s vyhrocováním íránské jaderné otázky, – soudí ministr Lavrov. Podle mínění diplomata jednostranné sankce pouze prohlubují krizi a ani zdaleka neslouží mírovým cílům. Kromě toho není vyloučeno, že existuje určitá „poptávka" po tom, aby byla íránská otázka vyhrocena až na nejvyšší míru.

-Pokud jde o to, jaké jsou šance, že k této katastrofě dojde, musíme se na to zeptat těch, kdo se o tom stále zmiňují jako o možnosti, která neustále existuje. Následky budou nesmírně těžké. O tom, že to přilije olej do ohně sunitsko-šiitské konfrontace, nelze pochybovat. Dál bude následovat řetězová reakce a nevím, kde se pak zastaví.

Druhým nejvýznamnějším tématem tiskové konference Sergeje Lavrova byly rusko-americké ekonomické vztahy a problém PRO. Ruský ministr zdůraznil, že když diskriminační dodatek Jacksona-Venika nebude zrušen, pak to může ovlivnit dohody v rámci WTO. Dalším problémem jsou protiklady týkající se PRO. Rusko až dosud odmítají v této otázce uslyšet, – prohlásil Sergej Lavrov.

-Naši američtí kolegové v soukromých besedách nevylučují, že systém PRO je s to vytvořit rizika pro náš jaderný potenciál. Stejně jako jakýkoli jiný stát se v otázkách bezpečnosti neorientujeme na deklarace, ale na konkrétní skutky. A jak řekl prezident, naše odpověď bude přesnou reakcí na reálný potenciál evropského segmentu amerického systému PRO.

Tisková konference trvala celkem tři hodiny. Při hodnocení perspektiv roku 2012 ministr prohlásil, že nebude méně složitý než předcházející. Když Sergej Lavrov hovořil o nadcházejících prezidentských volbách, ujistil, že v zahraniční politice Ruska bude i po nich zachována posloupnost.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/01/18/64117928.html

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře