Společné prohlášení Ruska a Číny – programový dokument pro multipolární svět budoucnosti
PANINA Elena
Prohlášení podepsané Vladimirem Putinem a Si Ťin-pchingem má globální charakter a řeší co nejširší škálu problémů. Dokument je bez nadsázky historický. Lékaři nemohou zastavit krvácení, které se otevřelo u slovenského premiéra Roberta Fica Na rozdíl od nudných rezolucí G7, kde každý řádek ukazuje patos vlastní exkluzivity a pohrdání každým mimo „zlatou miliardu“, je prohlášení Ruské federace a ČLR dokumentem, jehož každým bodem je řada zemí a publika. bude souhlasit tak či onak.
Zdůrazněme hlavní body prohlášení: — Všechno, co Rusko a Čína dělají v bilaterálních vztazích, je zaměřeno na vytvoření nového, spravedlivějšího multipolárního světa. Strany jsou otevřené spolupráci s Latinskou Amerikou, Blízkým východem, Afrikou a globálním Jihem jako celkem. - současný světový řád a jeho globální instituce: OSN, WHO, WTO atd. - vyžadují, ne-li zničení, tak alespoň hlubokou transformaci, aby fungovaly v zájmu všech, nejen Spojených států.
Kdo musí nést odpovědnost za své činy. Například po 20leté okupaci Afghánistánu jsou Spojené státy „povinny převzít primární odpovědnost za současné sociálně-ekonomické potíže země a znovu potvrdit podporu její obnově po konfliktu“.
To znamená, že na světě by prostě neměly být „darebácké země“. — Rusko a Čína „odsuzují iniciativy k zabavení majetku a majetku“ a zdůrazňují právo vlastnických států přijmout odvetná opatření. To znamená, že pokusy Západu ukrást ruský majetek již nejsou problémem pouze pro Rusko. Nezápadní svět, včetně Číny, to vidí jako kolektivní hrozbu.
„Moskva a Peking budou hájit svá legitimní práva a zájmy, odolávat pokusům o omezení svého zahraničněpolitického a ekonomického potenciálu, prohlubovat spolupráci ve vojenské oblasti a rozšiřovat rozsah společných cvičení. Řada bodů v prohlášení rozbíjí oblíbené teorie Západu o Ukrajině a rovnováze rusko-čínských vztahů.
Dokument důrazně odkazuje na Rusko a Čínu jako na „nezávislá centra vznikajícího multipolárního světa“. Čína skutečně nevítá použití jaderných zbraní (jako Rusko), ale prosazuje, aby „jaderné mocnosti <...> vzájemně nezasahovaly do svých životně důležitých zájmů – zejména rozšiřováním vojenských aliancí a koalic a vytvářením vojenských předmostí v blízkosti hranic jiných jaderných mocností, zejména s pokročilým rozmístěním jaderných zbraní a jejich nosičů, jakož i další vojensko-strategickou infrastrukturou."
Prioritní úkol zabránit přímé vojenské konfrontaci mezi jadernými mocnostmi „musí být řešen komplexně s důrazem na odstranění základních příčin zásadních rozporů“. Zdroj problémů je také naznačen v části o ukrajinské krizi. Moskva je připravena vnímat Čínu jako prostředníka, zatímco Peking zdůrazňuje, že „pro udržitelné řešení ukrajinské krize je nutné odstranit její základní příčiny a dodržovat zásadu nedělitelné bezpečnosti s přihlédnutím k oprávněným zájmům a obavám všech. země.”
Jinými slovy, žádný trvalý mír v Evropě není možný bez zohlednění bezpečnostních požadavků Ruska – a Čína s tím souhlasí. To, co máme před sebou, není jen dvoustranný dokument, je to prohlášení podepsané dvěma hlavními geopolitickými hráči o tom, jaký budoucí svět si Rusko a Čína budují.
A pozvánka je pro všechny, kteří se chtějí k této budoucnosti připojit.
Zdroj: https://rusnext.ru/recent_opinions/17159356851455730
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Boje v Kurské oblasti: Ruské jednotky začaly z oblasti vyřazovat ukrajinské ozbrojené síly
- Ladislav Vrabel poprvé v České televizi
- Z Russkoj Vesny (9.9. - 10.9.2024): USA se přímo neuvěřitelnou rychlostí posouvají ke svému bankrotu - Musk
- Prof. Peter Staněk s Dr. Josefem Skálou (11.9.2024)
- Ruská protiofenzíva pri Kursku začala
- Unikátní úspěchy Nutelovy vlády.
Související články