Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sergej Lavrov: pokusy Západu předělat Rusko jsou nepřijatelné

Západ chce Rusko předělat – právě v tom spočívá skutečný cíl sankcí vůči Moskvě. Prohlásil to novinářům Sergej Lavrov. Podle názoru expertů, podobné ostré prohlášení z úst šéfa ruské diplomacie svědčí o tom, že přístup Západu k urovnání nynější krize je pro Rusko nepřijatelný.

Na Západě se ani netají tím, že cílem sankcí a nátlaku na Rusku není vůbec Ukrajina, řeklSergej Lavrov. Washington a Brusel se pokoušejí vnutit Moskvě vlastní pozici v klíčových otázkách, zdůraznil ministr zahraničních věcí Ruska:

  • sergej-lavrov-pokusy-zapadu-predelat-rusko-jsou-neprijatelne

- Chceme rovnoprávnou spolupráci. Chceme, aby ze sféry zahraniční politiky zmizela ideologie, aby se nikdo nepokoušel obětovat ekonomiku kvůli dosažení dost pochybných jednostranných geopolitických cílů. Někteří lidé si myslí, že je třeba přistoupit na jednostranné ústupky z ruské strany kvůli tomu, abychom měli jakýsi ekonomický zisk a ne škody. S tímto názorem nesouhlasím. Vždyť do zahraniční politiky takových zemí, jako je Rusko, patří také povinnost hájit spravedlivost a rovnoprávnost, demokratický ráz mezinárodních vztahů.

V poslední době se stává chování USA stále více paradoxním. Na jedné straně užívá Washington všech zdrojů pro izolaci Ruska. A zároveň vyzývá Moskvu k součinnosti při řešení problémů Iráku a Sýrie, a také k čelení hnutí Islámský stát. Podobná politika je ostatně pro Američany příznačná, podotkl Sergej Lavrov:

- To je charakterický rys Američanů. Myslí si, že mají právo trestat země, kdy jednají v nějaké otázce jinak, než chce Washington. A zároveň žádají tyto zemí  o spolupráci v otázkách, které jsou pro USA a jejich spojence životně důležité.

Prohlášení ruského ministra zahraničí nabývají v poslední době stále tvrdšího tónu. To je však jenom adekvátní odpověď na poselství z Washingtonu, soudí expert Valerij Garbuzov:

- USA nastoupily cestu zdržování Ruska – svědčí o tom všechna fakta. Mluví o tom prezident, diskutuje se o tom v Kongresu, a říkají o tom nejvyšší úředníci z Obamovy administrativy. Myslím si, že jsou dost vážné a znepokojující faktory.

Ve svém posledním vystoupení vyložil Sergej Lavrov takřka všechny karty na stůl. A to je svého druhu senzace, říká politolog Viktor Kuvaldin:

- Podobné prohlášení je především samo o sobě velkou senzací. Sergej Lavrov je samozřejmě dobrým odborným diplomatem s velkými zkušenostmi. Je klidný, vyrovnaný, a má dost umírněné politické názory. Takže hlavní otázka spočívá v tom, proč se rozhodl v daném okamžiku ukázat karty. V našem vedení snad dospěli k závěru, že model urovnání nynější krize, který navrhuje Západ, je pro Rusko nepřijatelný.

Zdoj: http://czech.ruvr.ru/2014_10_20/Sergej-Lavrov-pokusy-Zapadu-predelat-Rusko-jsou-neprijatelne-5570/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Komentáře  

#1 y2k911@gmail.com 2015-03-19 09:00
Pride nova generacia ruskych politikov a Rusko nakoniec bude "demokratizovan e" podla zapadneho modelu a zjednoti sa s EU pan Lavrov s tym zial nic neurobi. Je to historicky proces. Rovnaky osud caka Bielorusko.
Citovat

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře