Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Sergej Lavrov: Kaddáfí neměl být zabit

  • lavrov
To prohlásil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov v interview pro Hlas Ruska. V mezinárodním právu stojí, že v průběhu ozbrojených konfliktů – a právě o ozbrojeném konfliktu se dá mluvit v Libyi, kde stále ještě pokračuje – působí mezinárodní humanitní pravidla. Tato pravidla jsou zakotvena v Ženevských konvencích, - připomněl Sergej Lavrov.

Podle jeho slov je v těchto konvencích jasně řečeno, že jakmile je účastník ozbrojeného konfliktu zajat, musí být vůči němu uplatněny zvláštní procedury, včetně poskytnutí pomoci v případě, že je zraněn. Šéf ruské diplomacie zdůraznil: musíme vycházet z mezinárodního práva – jiná kritéria v mezinárodních záležitostech neexistují.

Sergej Lavrov má rovněž za to, že letectvo NATO, které bombardovalo automobilový konvoj plukovníka, porušilo rezoluci OSN. Síly NATO mají mandát na zajišťování režimu bezletového pásma, mají tedy zabránit tomu, aby letadla libyjského vojenského letectva vzlétala. Útok na pozemní cíle, včetně konvoje Kaddáfího, nemá nic společného s bezletovým pásmem. Takže nás zajímá hodnocení akcí NATO z mezinárodně-právního hlediska. Sergej Lavrov připomněl, že počínaje operací v Libyi NATO tvrdilo, že jejím cílem je ochrana civilního obyvatelstva, nikoli odstranění Kaddáfího. Zatímco teď vedoucí činitelé západních zemí tvrdí, že konečně bylo cíle dosaženo, přestože takový cíl (odstranění Kaddáfího) Rada bezpečnosti nenastolovala.

Šéf ruské diplomacie varoval Západ před uplatňováním zkušeností z vojenské operace v Libyi v budoucnu. Nechceme, aby měly budoucí podobné konflikty takovou podobu, kdy k zásahu vnějších sil dochází s hrubým porušením mezinárodního práva, včetně rezoluce Rady bezpečnosti.

NATO může propást šanci pohřbít dědictví studené války

Rusko nebude spolupracovat s NATO v otázce vytváření EuroPRO do té doby, dokud mu nebudou poskytnuty z právního hlediska závazné záruky toho, že tento systém nebude zaměřen proti němu, -prohlásil šéf ruské diplomacie. Podle jeho slov mohou ti, kdo v současné době vystupují v NATO proti spolupráci s Ruskem v oblasti PRO, propást šanci definitivně pohřbít dědictví studené války.

Plány USA ve sféře protiraketové obrany vytvoří do roku 2018-1020 reálná rizika pro Rusko, ve svém vojenském plánování k tomu ale Moskva přihlíží, - zdůraznil Sergej Lavrov.

Moskva je připravena soudit se s Evropou v plynových otázkách

Šéf ruské diplomacie prohlásil, že Moskvu znepokojuje, že Evropa uplatňuje třetí energetický balík proti ruským společnostem a nevyloučil, že bude třeba obrátit se k soudu. Podle jeho slov porušují kroky Evropské komise závazky obsažené ve dvoustranných dohodách Ruska se zeměmi EU o vzájemné ochraně investic.

V každé z těchto dohod je zakotvena zásada vzájemného nezhoršování podmínek činnosti byznysu na území druhé země. Třetí energetický balík tyto podmínky reálně zhoršuje, - řekl ministr.

Gruzie není překážkou pro vstup RF do WTO

Postoj Gruzie v otázce připojení Ruska k WTO není překážkou pro vstup Ruska do této organizace, - prohlásil ruský ministr zahraničních věcí. Řekl rovněž, že v současné době nemají požadavky Gruzie vůči Rusku, které jsou spojeny se vstupem Ruska do WTO, nic společného s normami regulujícími činnost této organizace.

Podle slov ruského ministra Švýcarsko, které nabídlo svou pomoc při urovnání gruzínských výtek spojených se vstupem Ruska do WTO, okamžitě zdůraznilo, že bude jednat výhradně v rámci norem a pravidel WTO, nebude se dotýkat otázek statutu Jižní Osetie a Abcházie. Takový návrh podle slov Sergeje Lavrova Rusku naprosto vyhovuje. Naši gruzínští sousedé na to nemohou přistoupit, jejich postoj je naprosto politizován, a kromě toho, stejně jako v jiných otázkách, nestoudně lžou, když tvrdí, že všechno naráží na postoj ruské strany, - dodal ministr.

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře