Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ruský ústavní soud uchránil rasisty

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • skinhead-rusko
„Psychologicko-lingvistická expertíza" ruského ústavního soudu shledala, že hesla „Rusko Rusům!" či „Zabij přičmoudlíka!" nejsou nacionalistická. Prokuratura požádala ústavní soud o názor poté, co skinheadi v Petrohradu zbili školáka Tagira Kerimova. Nyní díky „expertíze" vyloučila rasový podtext útoku a překvalifikovala na pouhé úmyslné ublížení na zdraví.

K útoku došlo letos v únoru, kdy Tagira Kerimova a jeho kamaráda Sulejmana Ramazonava napadla skupina pětadvaceti až třiceti výrostků skandujících „Zabij přičmoudlíka!", „Bij černé, bij přičmoudlíky!", „Rusko Rusům!" Kerimova přestali mlátit až ve chvíli, kdy jeho kamarád zakřičel, že je už mrtvý. Tagir byl po útoku několik měsíců v komatu, ale přežil.

Expertiza ruského ústavního soudu nyní konstatuje, že hesla „Krysám krysí smrt!" a „Rusko Rusům!" nejsou v tomto kontextu nacionalistická, zatímco „Zabij přičmoudlíka!" či „Bij černé!" „mohou, ale také nemusejí být xenofobní, a to podle motivace, s níž jsou pronášena". Výzvy „Zabij přičmoudlíky!" prý lze mínit také „ironicky a nikoli vážně".

Vyšetřovatelé dospěli k závěru, že útok byl výsledkem osobních rozepří mezi některými členy skupiny a Tagirem, a proto jejich řádění „nemá xenofobní charakter".

Facebook komentáře

Nejčtenější