Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ruský dvouhlavý orel se probouzí! – 1. část

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Poslední události na Kypru a v Sýrii ukazují, že Rusko vstává z rozvalin bývalého Sovětského Svazu. Brání své oprávněné zájmy strategického, politického, finančního a hospodářského vlivu v místech, které dlouhé roky podporuje, jako jsou Sýrie, Kypr, Řecko a nebo Černá Hora. Třeba kulturní blízkost těchto evropských zemí je zřejmá a nábožensky daná.

  • rusky-dvouhlavy-orel-se-probouzi-1-cast

Z poslední návštěvy syrského prezidenta Bašára Assada v Moskvě je patrné, že Rusko má v Sýrii obrovský vliv, a to nejen díky dodávkám a servisu zbraní, letadel, ale i nových syrských bankovek z moskevské tiskárny cenin. Jenomže v politických věcech poslouchá Bašár Assad raději Írán, rady ministra zahraničí Sergeje Lavrova si nevzal k srdci. Každý den probíhá zásobovací letecký most z Íránu do Damašku a je důkazem dodržování íránsko-syrské obranné smlouvy z roku 2006. Papež (ájatolláh) Alí Chameneí prohlásil během návštěvy Damašku, že Írán nikdy nedopustí dobytí Sýrie. Tomu bych věřil, neboť vyvolaná válka v Sýrii podporou žoldáků z ciziny je ve skutečnosti válkou o Írán.

Rusko provedlo začátkem února 2013 největší vojenské námořní cvičení ve Středomoří od dob studené války, kterého se zúčastnila Černomořská, Baltská, Severní a Tichomořská flotila a strategické bojové bombardéry Ruské federace. Smyslem cvičení bylo ukázat připravenost hájit ruské zájmy v Sýrii a ve Středomoří. Mezitím se pohybují v Sýrii dvě íránské zpravodajské brigády pod velením generála Kásema Sulejmáního v souladu s podepsanou dohodou. Generál byl rovněž Íránem pověřen ke služebnímu styku s Američany, když bylo ještě v Damašku otevřené velvyslanectví USA.

Rusko má zájem na finanční sanaci kyperských bank nejen proto, že by ruští občané mohli přijít o část vkladů, ale banky by rádo koupilo kvůli kontrole hospodářského dění na Kypru a strategickým zájmům pohybů lodí ruského vojenského námořnictva v kyperských přístavech. Podobné motivy jsou v ruském angažování se do řecké a černohorské ekonomiky. Je známo, že hodně ruských peněz bylo investováno také do Řecka a Černé Hory. Do Černé Hory mají Rusové bezvízový vstup, což je důležitou pobídkou. Tato země jim prodává občanství za příslib investice v určité výši. Hotely a další infrastrukturu koupili Rusové.

V černohorských přístavech jsou často při doplňování paliva a zásob vidět ruské vojenské lodě, stejně jako v řeckých přístavech.

Mohli bychom uvést další a další příklady růstu mezinárodního vlivu Ruska, ale teprve příští čas nám ukáže, jestli tato expanze všem pouze prospěje a nebo s sebou ponese nějaká citelná znevýhodnění.

(Pokračování)

zdroj:http://proinvestory.cz/jan-skalicka-rusky-dvouhlavy-orel-se-probouzi

Facebook komentáře