Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko varuje Izrael před zásahem v Íránu (+video)

  • rusko_izrael
Rusko upozornilo Izrael na to, že vojenský zásah v Íránu bude velkým omylem s nepředvídatelnými následky. Nesmírně bouřlivou reakci vyvolala v Izraeli nadcházející publikace nejpodrobnější zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii o jaderném programu Íránu. Vláda poprvé posoudila plán zasazení preventivního úderu vojenské základně Parcin vzdálené 30 km od Teheránu, kde se údajně vyvíjela atomová bomba.

 

Před tím to dělali pouze experti. A izraelští vojenští činitelé zase vyzkoušeli novou balistickou raketu. Kromě toho vypracovali postup záchrany civilního obyvatelstva před raketovým úderem s použitím zbraní hromadného ničení. Expert z moskevské státní vysoké školy mezinárodních vztahů Sergej Družilovskijse domnívá, že oficiální postoj Izraele silně ovlivňuje celková situace v regionu.

-To, že je Izrael nervózní, je pochopitelné, pod ním teď hoří půda. A není to kvůli Íránu. Soudě podle situace v Tunisku a Egyptě, sílí na Blízkém východě stále víc islámský faktor. A bude tedy jednoznačně sílit i protiizraelský postoj Arabů. A Izrael teď proto musí nějak odpoutat pozornost od všech těchto procesů, které se odehrávají v arabském světě. A tady jsou dobré všechny prostředky. Když se Izraeli nepodaří zaměřit situaci na Blízkém východě do roviny, která mu bude vyhovovat, pak se jeho postavení značně zkomplikuje. Je možná i arabská blokáda. Před tím Jordánsko a Egypt Izrael podporovaly. Teď se zřejmě nedá mluvit ani o tomhle.

Může to zkrátka dopadnout tak, že Izrael bude nucen bojovat za své zájmy úplně sám. Včera oficiální mluvčí amerického ministerstva zahraničí Victoria Nowlandová potvrdila, že Washington neusiluje o vojenskou konfrontaci s Íránem a uchazeč o úřad prezidenta USA, republikán Ron Paul vyzval k tomu, aby se USA vzdaly politiky konfrontace s Teheránem. A šéf francouzské diplomacie upozornil na to, že úder zasazený íránským jaderným objektům bude mít totálně destabilizující účinek v regionu.

Teherán na to dnes reagoval prohlášením, že posuzuje možnost vývozu svých jaderných technologií. A včera ruský premiér Vladimir Putin nevyloučil, že Írán zvýší vývoz plynu, který se uvolní v jeho energetické bilanci po úspěšném uvedení do provozu první íránské jaderné elektrárny v Busheru. Toto prohlášení bylo učiněno na rozšířeném zasedání předsedů vlád zemí Šanghajské organizace spolupráce s účastí pozorovatelů, mezi něž patří i Írán. Rusko tak znovu dalo svým zahraničním partnerům na srozuměnou, že mezinárodní izolace Teheránu neodpovídá společným zájmům.

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře