Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rusko simulovalo jaderný útok na Polsko

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • rusko-jaaderne
Bouři protestů vyvolaly v Polsku zprávy, podle nichž ruská armáda v rámci „válečných her" simulovala jaderný útok na Polsko.

Podle dokumentů, které získal polský týdeník Wprost byla součástí také simulace obojživelného vylodění na polském pobřeží, a to ve spolupráci s běloruskou armádou. Manévry se údajně konaly v září a účastnilo se jich 13 tisíc ruských a běloruských vojáků. Polsko, které má s oběma zeměmi napjaté vztahy, bylo při manévrech označeno za „potenciálního agresora".

Cvičení s krycím názvem Západ 2009 mělo na programu také nácvik potlačení vzpoury polské národní menšiny v Bělorusku.

„Je to pokus donutit nás tam, kam podle nich patříme," konstatoval polský poslanec Marek Opola. „Nezapomínejte, že se manévry konaly v době 70. výročí sovětské invaze do Polska."

Moskva i Minsk trvají na tom, že Operace Západ měla napomoci "zajistit strategickou stabilitu ve východoevropském regionu".

Rusko-běloruskými manévry se cítí ohroženo také Lotyšsko, které už oznámilo, že v reakci na ně uspořádá -- bezohledu na katastrofální ekonomickou situaci země -- příští rok "odvetné" vojenské manévry. Zatím nebylo oznámeno, které země se jich zúčastní, nicméně prezident Estonska Toomas Ilves už dříve navrhoval, aby se v Pobaltí uskutečnily manévry NATO. Šéf aliance Anders Fog Rasmussen ale mezitím prohlásil, že ruské manévry Západ 2009 neohrozily žádnou členskou zemi NATO.

 

Facebook komentáře