Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko odpouští dluhy Kubě. Proč teď?

Rusko před nějakou dobou oznámilo, že odpouští dluhy Kubě. Když nedávnou odpustilo dluhy Severní Korey, motivace byla jasná. Celková výše kubánského dluhu činí přes 31 miliard dolarů a celou tuto částku Rusko Kubě odpouští. Tato částka je více než polovina kubánského HDP.

  • rusko-odpousti-dluhy-kube-proc-ted

Proč teď? Protože teď se Spojené státy „míchají" do věcí těsně za hranicemi Ruska, tak toto je ruská reakce. Nejsou to rakety jako v 60. letech minulého století, jsou to finanční investice.

Co tím Rusko sleduje? Vojenské zájmy jsou zcela jistě také nasnadě (viz obnova činnosti na před více než 10 lety opuštěné vojenské základně), mne však mnohem víc zajímají ekonomické zájmy Ruska.

Rusko se snaží vybudovat si bránu do Latinské Ameriky, rozšíří s těmito zeměmi spolupráci. Vůdci zemí Latinské Ameriky prohlásili, že Obama nebude na další setkání Organizace amerických států pozván. Putin je hned ve dveřích. Proto cesta po Latinské Americe (ne jenom na setkání zemí BRICS).

Rusko bude sponzorovat vytvoření velkého dopravního uzlu na Kubě. Půjde o zásadní modernizaci přístavu Mariel a vybudování velkého mezinárodního letiště v San Antonio de los Banos, s důrazem na nákladní přepravu. Řada ruských firem má zájem na rozvoji těchto zón. Možnost mít na Kubě mezisklad nabízí ruským společnostem rychlejší reakci na požadavky dodání zboží. Přece jenom – doprava z Kuby do Latinské Ameriky je mnohem rychlejší, než kdyby se zboží expedovalo z Ruska.

Jasně, Rusko chce posílit svoji přítomnost na západní polokouli a Kuba je z jeho pohledu vhodná brána.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře