Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Rusko má připravenou vojensko-technickou odpověď USA

  • putinx
V případě, že v dialogu o protiraketové obraně s USA nedojde k pokroku, Rusko bude možná nuceno dát příslušnou vojensko-technickou odpověď. Prohlásil to náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov v pondělním interview pro list Rossijskaja gazeta. O něco později potvrdil jeho slova novinářům stálý zástupce RF při NATO Dmitrij Rogozin.

Právní záruky má poskytnout Moskvě také NATO, poněvadž USA financují 75% činnosti Aliance. Zatím však žádného pokroku v této otázce dosáhnout nedaří, prohlásil diplomat:

Nevěříme žádným slovům a žádným slzám. Potřebujeme pevné záruky, jež mají mít právní smysl. Mají být poskytnuty v podobě mezinárodní dohody, založené na kritériích bezpečnosti Ruské Federace. K těmto kritériím patří počet protiraket, místa jejich dislokace, rychlost, dolet a výška jejich zásahu.

Zatím ale země Aliance nepospíchají se splněním pokynů svých lídrů, jež zazněly na lisabonském summitu minulý podzim, ale pouze vytvářejí další napětí ve vztazích s Moskvou. K takovým akcím patří zejména rozmístění válečných lodí s protiraketami SM-3 na Baltském moři. „V tomto regionu nemá žádná země kromě Ruska mezikontinentální balistické rakety, proti kterým právě působí SM-3," prohlásil Dmitrij Rogozin:

Parita, ohled na naše bezpečnostní požadavky, rozmístění protiraketového štítu jen tam, kde je to nutné. Tohle jsou podmínky, za kterých je Rusko ochotno spolupracovat s NATO v oblasti PRO. Zatím připomíná vše situaci, kdy má člověk na čele mouchu a druhý k němu přistupuje s kladivem a navrhuje zabít jí mouchu, protože je to tak „spolehlivější." Celý potenciál nového systému se má nacházet na jihu, pramení li hrozba odtud. A když nám nabízejí kladivo v podobě strategického systému PRO na severu Evropy, nám se to jaksi nelíbí.

Stálý zástupce připomněl, že Moskva hodlá pokračovat v dialogu s Aliancí o PRO, poněvadž zatím „na to zbývá čas." Avšak čím méně dohod dosáhneme s NATO v otázkách vojenské bezpečnosti, a zejména PRO, tím vážnější bude „technická odpověď Moskvy, „ ujistil Rogozin. Přitom Rusko nehodlá přerušit spolupráci s Aliancí dokonce v případě krachu jednání. Vždyť dnes naše země dost dobře spolupracují v mnoha jiných sférách, včetně v tranzitu nevojenských nákladů z Afghánistánu.

zdroj

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře