Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rusko a Eurasie: v očekávání nového svazku

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

30. prosince uplyne 90 let od doby, kdy ve světě vznikl nový stát – Svaz sovětských socialistických republik. V předvečer tohoto data se v rádiové společnosti Hlas Ruska konal kulatý stůl 90 let od založení SSSR: od Svazu sovětských socialistických republik k euroasijskému prostoru. Co pro svět znamenal vznik nového státu, jakou stopu tento stát zanechal v historii a jaký vliv měl na současné politické procesy jeho rozpad? Právě o těchto otázkách se bavili ruští politici, vědci a odborníci.

 

  • rusko-a-eurasie-v-ocekavani-noveho-svazku
  • таможенный союз флаги страны логотип

Vznik SSSR donutil světové politické procesy k novému pohybu. Poprvé v historii byl stát vybudován na základě vědecké teorie a ne na základě přirozených historických procesů. Tento stát se stal předobrazem současných institutů mezistátní integrace, poznamenal politolog Vitalij Treťjakov:

Současná Evropská unie je druhá evropská unie. První byl Sovětský svaz. Byl vytvořen Leninem na základě koncepce Spojených států evropských.

SSSR ale nebylo souzeno, aby se stal světovým vůdcem. Jeho role v stanovení a rozvoje svazových republik je však neocenitelná, řeklTreťjakov:

Současné nové nezávislé státy získaly atributy své státnosti, včetně území a hranic, v rámci Sovětského svazu. To znamená, že těchto 14 nových států, bývalých svazových republik, se objevilo právě díky SSSR. Ve světové historii se jedná o velmi výrazný fenomén.

Avšak, nehledě na všechny hodnoty, které sovětská politika deklarovala, se SSSR ukázal být neefektivní strukturou, což ve výsledku vedlo k jeho rozpadu, prohlásil novinář Vitalij Dymjanskij:

V tomto experimentu bylo, bezpodmínečně, velmi mnoho plusů. Země ale byla ekonomicky neefektivní a byla sevřena ideologií. To všechno jsou zcela jasné mínusy. A historie, nakonec, o tomto experimentu rozhodla objektivně.

Avšak v době své existence byl SSSR důležitým geopolitickým hráčem. I dnes, kdy státy na postsovětském prostoru znovu začaly hovořit o integraci, nyní však již na nové kvalitativní úrovni, jsou naši zaoceánší partneři vylekání, poznamenává politolog Leonid Poljakov:

Je zcela jasně vidět, že náš euroasijský projekt vstupuje do zóny tvrdého konkurenčního boje. Konkrétně Clintonová naprosto jasně řekla: „Váš projekt nám vadí“.

Mezi tím však integrace na postsovětském prostoru intensivně pokračuje. V červnu 2010 začala fungovat Celní unie, jejímiž členy jsou Rusko, Bělorusko a Kazachstán. Od 1. ledna tohoto roku na území těchto tří státu začal fungovat Jednotný ekonomický prostor. Zájem o účast v tomto spolku vyjadřují i další členské státy SNS.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2012_12_15/Rusko-a-Eurasie-v-ocekavani-noveho-svazku/

Facebook komentáře