Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Putin: Blue Stream 2 až do Izraele nepovede

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • putinx
Plynovod Blue Stream 2 podle všeho nebude prodloužen až do Izraele, a to „dokonce i z čistě ekonomické logiky", prohlásil ruský premiér Vladimir Putin v Istanbulu. Reagoval tak na zprávu z webu Gazpromu, podle níž Blue Stream 2 může dodávat plyn blízkovýchodním zemím Izrael nevyjímaje.

Putin ale zdůraznil, že hlavním cílem výstavby nového plynovodu jsou dodávky zemního plynu do Turecka, odkud může být tranzitován do třetích zemí. Ruský premiér připomněl, že Izrael ve svém pobřežním šelfu nedávno objevil značná ložiska zemního plynu, a proto ani ruský plyn potřebovat nebude.

Projekt Blue Stream 2 je zatím ve stádiu analýz a není ani zatím známo, zda se vůbec bude budovat. Podle dřívějších zpráv bude Turecko dodatečný plyn z Ruska potřebovat někdy počínaje rokem 2015.

Blue Stream vede po dnu Černého moře z Ruska do Turecka, je dlouhý 1213 kilometrů, přičemž podmořská trasa měří 396 kilometrů. Dodávky plynu v něm započaly v roce 2003 a cena projektu byla 3,2 miliardy dolarů. Prakticky vzápětí po spuštění Blue Stream se začalo pracovat na plánech Blue Stream 2, který by plynovod rozšířil i do dalších zemí včetně Izraele.

 

Facebook komentáře