Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Promění se Kyrgyzie v „druhý Afghánistán“?

  • mapa-kyrgyzie
Od svržení prezidenta Kurmanbeka Bakijeva je další vývoj v Kyrgyzstánu předmětem divokých spekulací, přičemž ale povážlivě nabývá na reálnosti možnost, že Bakijevova podpora, kterou má na jihu země, může vést až k občanské válce.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv varoval, že „opravdu existuje" hrozba, že se země rozdělí na sever a jih a že je země na pokraji občanské války. „Naším úkolem je pomoci kyrgyzskému lidu najít klidné východisko z krize," prohlásil s tím, že by měl Bakijev odstoupit a napomoci tak uklidnění krize, která hrozí „přerůst v druhý Afghánistán".

Mnohé tedy závisí na svrženém prezidentovi, ten ale zatím mění názory podle potřeb a velmi často. Když mu prozatímní vláda minulý týden nabídla bezpečný odchod ze země, odmítl, a ještě včera opakovaně hrozil, že „poteče krev". Zároveň přitom vyzval OSN k vojenské intervenci do Kyrgyzie, což jen zvýšilo počet hlasů požadujících jeho rychlé zatčení i varování, že vláda není s to zajistit jeho osobní bezpečnost.

Včera ale Bakijev zničehonic jakoby otočil a souhlasil s ochodem z funkce výměnou za záruky bezpečnosti pro svou osobu. Nyní se svržený prezident nachází ve svém rodném městě Džalal-Abat.

Krize v Kyrgyzstánu znejistila i budoucnost americké vojenské letecké základny na letišti Manas u kyrgyzského hlavního města Biškeku, odkud USA dopravují značnou část materiálu svým jednotkám do Afghánistánu. Přeprava vojáků a materiálu byla po puči minulý týden zastavena a ministr obrany USA Robert Gates připustil, že USA nemají k Manasu příliš alternativ. Sice prý existují, ale „jsou dražší a náročnější", konstatoval Gates s tím, že si nemyslí, že by případné uzavření základny americké válčení v Afghánistánu ohrozilo.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře