Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Kolik tanků má Rusko? Přehled tankových možností ozbrojených sil RF

Rusko má jeden z největších tankových parků na světě. Podle různých údajů má ruská armáda 16 až 22 tisíc tanků. Toto množství může být srovnatelné pouze s celkovým, tankovým parkem NATO. Vzhledem k tomu, že Rusko má ve svých skladech zastaralé tanky, mohou být tato čísla až téměř dvojnásobná - podle údajů pro rok 2024 může Rusko disponovat přibližně 30-ti tisíci tanky.

  • kolik-tanku-ma-rusko-prehled-tankovych-moznosti-ozbrojenych-sil-rf
Kolik tanků má Rusko?

Podle vojenského experta, Vladislava Šurygina, jsou údaje o počtu tanků v arzenálu ozbrojených sil RF poněkud nadsazené. Podle něj měla ruská armáda do roku 2021 3330 tanků, z nichž 2840 patřilo pozemním silám a zbytek sloužil u pobřežních jednotek námořnictva. Přitom celkový počet nových a modernizovaných bojových vozidel, vyráběných po roce 2000, dosáhl řádově 1200 kusů, tedy 45 procent z celkového počtu
 
V roce 2019, Americký portál We Are The Mighty, porovnal počty tanků v ozbrojených silách NATO a Ruska. Podle něj je v armádách NATO 11 tisíc tanků, Rusko má asi 22 tisíc strojů, které jsou v pohotovosti. Podle jiných zdrojů má ruský tankový park asi 16 tisíc bojových vozidel.
 
Jak však Šurygin poznamenal, v roce 2018 bylo v držení ruské armády 12 tisíc tanků, včetně zastaralých modelů T-54 a T-55. Kvůli dlouhodobému skladování na otevřených prostranstvích, bez spolehlivé péče, se část arzenálu bojových vozidel proměnila v hory rezavého kovu. Tyto tanky však mohou být obnoveny a modernizovány.

Aktualizace ruského tankového parku

V současné době probíhají v Rusku aktivní práce na obnově tankového parku. V roce 2020 bylo do pozemních sil dodáno 220 tanků a dalších bojových obrněných vozidel. To jsou více než dvě třetiny z celkového počtu tanků Leopard 2A4, které jsou ve výzbroji turecké armády, a jen o 27 strojů méně než tanky Leopard 2A4, Leopard 2A5 a Leopard 2PL v armádě polské.
 
Hlavním tankem ruských, pozemních sil, ve střednědobém horizontu, bude T-14 Armata. První zkušební várka se bude skládat ze 132 tanků a podpůrných vozidel. Mezitím se Uralvagonzavod pustil do sériové výroby a dodávek tanků T-90m "Průlom", zadané naším ministerstvem obrany. První stroje loni v dubnu získala Tamanská divize 1.gardové tankové armády.
 
Tanky T-90m a T-14 Armata jsou vybaveny zařízeními jednotného systému taktického řízení (esu TZ), který propojuje "armádní Internet" se všemi objekty, vybavenými komplexem interakce. Hlavním rozdílem "Průlomu", od základního typu T-90, je nový, vícevrstvý, věžový modul s vylepšenými systémy řízení palby a automatizace nabíjení. Hladká 125mm hlaveň 2A46M - 4 je vhodná pro celou řadu munice tohoto kalibru a může také sloužit jako odpalovací zařízení pro řízené střely komplexů reflex-m a Invar.
 
Kromě toho, v Rusku pokračuje formování nových obrněných jednotek ve spojení motostřeleckých divizí a tankových jednotek v nově se tvořících všeobecných, ozbrojených silách. Podle této zprávy - "Vojenská rovnováha-2021" Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS) došlo v loňském roce k vytvoření tankového pluku ve 127.motostřelecké divizi 5. vševojskové armády.

Rusko tak disponuje obrovským tankovým parkem, který převyšuje jakoukoli jinou vojenskou, světovou mocnost. Navzdory zastaralým modelům, Rusko pokračuje v modernizaci a aktualizaci svého tankového parku uvedením nových high-tech tanků, jako jsou T-14 Armata a T-90m Break. I s ohledem na to zůstávají tankové kapacity ozbrojených sil RF jedny z nejsilnějších na světě.
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře