Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

John Tefft: Specialistu na války a převraty čeká v Rusku krach

Washington si vybral nástupce Michaela McFaula na postu velvyslance v Rusku. Podle žádosti, kterou obdržela Moskva, jím bude John Tefft - zkušený organizátor amerických zájmů "všemi prostředky," známý svou aktivní činností na hlavních frontách geopolitického soupeření Ruska a USA. Kandidatura velvyslance musí být schválena americkým Kongresem. Je ale málo pravděpodobné, že Kongres bude protestovat proti tomuto jmenování. Zejména vzhledem k protiruské hysterii ve washingtonských kruzích.

  • john-tefft-specialistu-na-valky-a-prevraty-ceka-v-rusku-krach

Svou první významnou funkci v diplomatické službě John Tefft získal v roce 1986 v Itálii, když se stal vojensko-politickým poradcem amerického velvyslance v Římě. K jeho jmenování došlo v období prudkého vyostření americko-italských vztahů, ke kterému došlo kvůli únosu italského plavidla Achille Lauro teroristy z Palestinské osvobozenecké fronty v říjnu 1985.

V kritických letech 1989-1992 Tefft působil na postu náměstka ředitele odboru pro záležitosti Sovětského svazu (a poté Ruska a SNS) na americkém ministerstvu zahraničí, kde se zabýval vojenskými záležitostmi.

V roce 1996 americký diplomat byl vyslán do Moskvy na post náměstka velvyslance USA a zůstal zde do roku 1999. Během jeho působená v Moskvě skončila první čečenská válka fakticky uznáním nezávislosti Čečenska a byla zahájen druhý čečenský konflikt.

A v roce 2009 byl John Tefft jmenován velvyslancem na Ukrajině, aby pomohl slábnoucímu režimu Viktora Juščenka. Hlavním směrem Tefttova působení na Ukrajině byla důkladná příprava země na integraci do NATO a snížení vlivu Ruska na Ukrajině. Tefft nejednou uváděl, že se Ukrajina musí zbavit své energetické závislosti na Rusku.

A nakonec, za aktivní účasti Johna Teffta byla připravena hybná síla Euromajdanu. Během jeho působení na postu amerického velvyslance na Ukrajině došlo k rozkvětu aktivit Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID) a početných amerických soukromých fondů. Tefft opustil Ukrajinu v létě 2013, když se mu podařilo vytvořit všechny podmínky pro politický chaos, který přerostl v občanskou válku.

Je zřejmé, že jmenování diplomata s takovými kompetencemi a pověstí je pro Moskvu výzva. Jeho kurzem bude "výměna režimu" v Rusku za využití jím vytvořeného ukrajinského "zdroje." Avšak vzhledem k osvícení ruského veřejného povědomí v posledních letech a mobilizaci lidové podpory na pozadí ukrajinské tragédie, bude Tefftova mise v Rusku prakticky nesplnitelná.

Číst všechno: http://czech.ruvr.ru/2014_07_04/John-Tefft-Specialistu-na-valky-a-prevraty-ceka-v-Rusku-krach-3024/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře