Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Jevgenij Primakov: pozice Ruska vůči Sýrii je jedině správná

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

  • primakov
  • евгений примаков сирия революция
Pozice Ruska vůči Sýrii nemusí být výhodná, je ale mravní, a proto je za dané situace jedině správná. Prohlásil oí tom jeden z nejautoritativnějších arabistů světa akademik Jevgenij Primakov. Jevgenij Primakov byl v ůrzných letech předsedou ruské vlády a ministrem zahraničí. Na to si sám vzpomněl v interview a zdůraznil, že kdyby byl v těchto funkcích dnes, podpořil by právě současnou linii Ruska v syrské otázce.

Líbí se mu, že Moskva nepokládá za hlavní získat si z tohoto konfliktu něco pro sebe. Rusko má mravní přístup. Jeho základem je péče o život a bezpečnost milionů lidí, starost o budoucí stabilitu v tomto obrovském a významném regionu. A to je jedině možný přístup za dané situace.

Podle slov Primakova, výsledek není znám. Nikdo neví, jestli se podaří Rusku docílit spravedlivosti. Upozornil na dva činitele, které tomu reálně brání.

Jedním z nich je rozsáhlá občanská válka v Sýrii. Přičemž se jí účastní vnější síly, zdůraznil Primakov a tyto síly jmenoval. Saúdská Arábie a Katar financují všelijké žoldáky a dobrovolníky z jiných zemí. Turecko jim poskytujue aktivní podporu. Prezident USA Barack Obama dal CIA přímý pokyn, aby podpořila syrskou opozici. A to hrubé zasahování do vnitřních záležitostí svrchované Sýrie, prohlásil Primakov. Sýrie nijak neohrožuje ani USA, ani nikoho jiného.

Další činitel – vztahy Moskvy s řadou arabských zemí se zhoršují. Značná část členských zemí Ligy arabských států podporuje syrskou opozici. Nechtějí vítězství Bašára Asada v tomto konfliktu, protože si myslí, že to vytvoří podmínky pro vznik „šiitského pásu“ z Iráku, Íránu, Sýrie a Libanonu. Arabské země se toho bojí, a jejich jednání má nesporně sunnitský nádech.

Podaří-li se ozbrojené opozici svrhnout Asada, budou jistě chtít nastolit v Damašku sunnitský režim. A to bude mít nevyhnutně za následek pronásledování všech, kdo nesdílejí náboženská přesvědčení příslušníků opozice.

„Proč je Al-Káida zapojena do ozbrojeného boje na straně odpůrců Bašára Asada?“, ptá se Primakov a odpovídá: „Protože Al-Káida je také sunnitskou organizací“.

Všechny řeči o tom, že Západ, kdy podporuje opozici, chce nastolit v Sýrii demokracii a stabilitu, jsou naprosto neopodstatněné, tvrdí Jevgenij Primakov.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012_08_08/84386676/

Facebook komentáře