Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

EU: Za válku v Jižní Osetii je zodpovědná Gruzie

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

  • gruzie-vojaci
Vina za loňskou válku v Jižní Osetii padá je na straně Gruzie, shodla se nezávislá komise EU, o jejíž závěrech informuje německý Der Spiegel s odvoláním na diplomatické zdroje v Bruselu. Experti přitom ale poukázali, že Rusko se podílelo na eskalaci konfliktu.

Komise vznikla z iniciativy německého ministra zahraničí Franka-Walthera Steinmeiera a jeho kolegů ze zemí Beneluxu. Výsledky komise zatím nemají být zveřejněny, protože s nimi komise hodlá nejprve seznámit generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, poté vlády evropské sedmadvacítky a nakonec i vlády Ruska a Gruzie.

Komise svou činnost zahájila počátkem loňského prosince a její náklady činily 1,6 milionu euro.

Gruzínská vláda komisi už letos v únoru obvinila z neobjektivnosti, přičemž prezident Michail Saakašvili se nedávno nechal slyšet, že „nějací idioti nás chtějí obvinit z rozpoutání války".

Update: Ironií osudu týž den Václav Havel se skupinkou dalších vysloužilých politiků napsal svůj další otevřený dopis, v němž vyzývají EU, aby vyřešila současnou krizi kolem Gruzie a napomohla Saakašvilimu "pokojně získat zpět své území, obnovit teritoriální celistvost a dosáhnout stažení ruských jednotek, dislokovaných na gruzínském území".

"Evropská unie vznikla právě proto, aby bránila pokušení nových Mnichovů a železných opon. Bylo by naprostou katastrofou, kdybychom nyní přehlíželi praktiky, které uvrhly náš kontinent do války a zanechaly ho rozdělený po většinu minulého století," píše Havel a spol.

 

Facebook komentáře