Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rusko zablokovalo webové stránky Sorosovy nadace

Hodnocení uživatelů:  / 4
NejhoršíNejlepší 

Ruské orgány zablokovaly webové stránky jedenácti subjektů. Na žádost státního zastupitelství byly zařazeny na seznam „nežádoucích“ organizací. V úterý to sdělil agentuře AFP ruský internetový dozor Roskomnadzor.

  • bleskova-zprava-rusko-zablokovalo-webove-stranky-sorosovy-nadace
  • bleskova-zprava-rusko-zablokovalo-webove-stranky-sorosovy-nadace
  • bleskova-zprava-rusko-zablokovalo-webove-stranky-sorosovy-nadace
  • bleskova-zprava-rusko-zablokovalo-webove-stranky-sorosovy-nadace

Mezi uvedenými organizacemi se nachází též Nadace otevřené společnosti (Open Society Fund – OSF), která patří americkému miliardářovi Georgi Sorosovi. Opatření vychází ze zákona z roku 2015, který může vést až k zákazu takovýchto organizací financovaných ze zahraničí (podobně jako tomu je i v USA nebo Izraeli, zákon FARA). Právě Sorosovy nadace se politicky angažují a bývají podezírány z účasti na nejrůznějších státních převratech, známých též jako barevné revoluce; jeho filantropie se tak jeví spíše jako zástěrka jiné obsáhlé agendy.

Zablokování webu se dotklo i byznysmena s politickými ambicemi Michaila Chodorkovského, který opatření odsoudil jako „zneužití moci“. Na webových stránkách Otevřené Rusko (Open Russia), která i nadále zůstává přístupná ze zahraničí, hovořil o porušení svobody projevu. Kritik Kremlu vyzval k přesunutí aktivit na sociální sítě. Opoziční politik Alexej Navalnyj ohledně Chodorkovského napsal na Twitter krátkou zprávu: „Zcela tě podporuji.“

V kancelářích nadace Otevřené Rusko již v minulosti proběhlo několik razií. Hnutí, které v roce 2014 založil bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij, si stanovilo za cíl postupovat proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Putin se chystá znovu zúčastnit prezidentských voleb v březnu 2018. Podle ruských veřejných průzkumů je Putin daleko před ostatními kandidáty.

Bývalý oligarcha (podle kritiků prostý tunelář a gangster) Chodorkovskij, kterému patřila ropná společnost Jukos, již v roce 2000 zabavily ruské úřady, je považován za velkého nepřítele ruského prezidenta. Asi deset let byl uvězněn za „velkolepý podvod“. Po jeho omilostnění Vladimirem Putinem a propuštění z vazby v roce 2013 odešel do zahraničí, dnes žije převážně ve Velké Británii.

zdroj:https://www.casopis-sifra.cz/bleskova-zprava-rusko-zablokovalo-webove-stranky-sorosovy-nadace/

Facebook komentáře