Ázerbajdžán ruší manévry s USA a vítá Írán
Ázerbajdžánská vláda odložila společné vojenské manévry „Regional Response 2010" s USA, neboť podle Baku je politika Spojených států v regionu řízena vlivnou arménskou lobby. Místo toho Ázerbajdžán uvítal, že řešení jeho letitého sporu s Arménií o Náhorní Karabach může zprostředkovat Írán.Ázerbajdžán je výchozím bodem všech kaspijských plynovodů a ropovodů do Evropy, které by vedly mimo území Ruska, a Spojené státy se proto snaží tamní vládě všemožně nadbíhat, přitom si ale neodpustily vyjádřit „znepokojení" nad svobodou tisku a přístupu k opozici v Ázerbajdžánu. Vládcům v Baku ale podle všeho nejvíc vadí, že USA přiměly Turecko, aby otevřelo své hranice s Arménií ještě dřív, než se spor o Náhorní Karabach, který je od roku 1993 v arménských rukou.
Poradce ázerbajdžánského prezidenta Ali Chasanov minulý týden obvinil USA, že „občas ztrácejí neutralitu a otevřeně podporují Arménii", a významný představitel vládnoucí strany Fazajil Agamali dokonce vyzval k tomu, aby z ázerbajdžánského energetického sektoru byly vyhnány všechny americké firmy. V pondělí pak ázerbajdžánské ministerstvo zahraničí uvítalo nabídku Teheránu, že se ujme role zprostředkovatele sporu o Náhorní Karabach. Arménie na tento krok ještě nereagovala.

Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- Prof. Peter Staněk, CSc. - Podíváme se spolu za oponu událostí - vše je jinak
- Kdo je větší blbec? Mlčení o havlově zločinu.
- Tzv. “Malofejevův” plán na rychlé ruské obsazení Oděsy včera k smrti vyděsil berlínské vojenské stratégy. Analýza
- Pan VK komentuje aktuální události na SV (05.06.2026)
- Otázka - Odpověď V.V. Pjakina ze dne 1.6.2026
- Scott RITTER, Maria Zacharovová - Petrohrad Mezinárodní Ekonomické Fórum 2026
Související články
