Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

A co když dvakrát stejně…

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

 

Jednou jako tragedie, podruhé jako fraška, zní slavný slogan klasikův, který tak reagoval na (ne)opakování historie. Co když se ale dvakrát po sobě odehraje skutečně to samé, ať již v podobě tragédie či frašky - v některých situacích mají tyto pojmy k sobě nebezpečně blízko? K. Peake vyhrožuje odchodem z vlády, její ministři mají podat demise. Vypadá to, že konečně z politické scény mizí vytrvalec P. Dobeš (jen o něco malinko dříve než žena, která si přála jeho odvolání).

  • a-co-kdyz-dvakrat-stejne

Máme se snad radovat a tančit čardáš? Člověk již z principu nevěří, že ti, kteří mají na dosah moc i peníze, se o obojí dobrovolně připraví. V zájmu morálky či dodržování demokratických principů rozhodně ne – to jsme se již opakovaně přesvědčili. Pak je nutné se ptát – jen další divadýlko pro lid – nebo zástěrka? A pro co? Už snad hospodaření s evropskými penězi dosáhlo takových rozměrů, že se vláda musí pomalu dekovat? Nebo spíše rychleji? Nebo snad už není z čeho brát – a když byl stát totálně ohlodán, velí se taktika strategického ústupu? Co nám je to ale platné?

Tzv. zákon o církevních restitucích, který vydal církvi všanc státní majetek, kterým nikdy takto volně disponovat nemohla (a ještě bude brzy zbaven i daně), prošel, stejně jako tzv. penzijní reforma, která snad reformuje jedině zisky vybraných penzijních fondů. Jde toto ještě zvrátit? A je tu někdo, kdo se o to vůbec chce pokusit? Tyto otázky mi znějí naléhavěji, než jestli vláda konečně padne. Podtrhují totiž stav před několika měsíci, kdy se P. Dobeš dušoval, že „je třeba jednat odpovědně a vrátit důvěru v politiku, jinak hrozí krize“ (celé vládnutí P. Nečase lze přitom označit jako permanentní krizi, od uzavření koalice se subjektem spojeným s bezpečnostní agenturou ABL až po současné dny) a kdy K. Peake zradila etický kodex strany, který sepisovala, aby založila stranu jinou se zbrusu novým programem. Proč nepadla vláda již tehdy? Proč se ti, které nikdo z ohledů na zájmy občanů podezírat nemůže, tvářili tak státotvorně? Proč Kalousek hledal poslancům ODS na zimu teplá krmítka? Proč Nečas držel a držel, až se i po sjezdu udržel (na jak asi dlouho)? Neblíží se náhodou comeback V. Klause, který se do Peake tvrdě opřel? A nešlo právě o dva problematické zákony, kde jde opravdu o veliké majetky? Mohly být tyto zákony neschváleny? Předvánoční hrátky kabinetu P. Nečase k takovémuto zamyšlení rozhodně vybízejí.

Zatímco se většina z nás bude zabývat problémem, zda staří Mayové náhodou nepředpověděli aspoň konec jedné velmi, ale opravdu velmi nekompetentní a asociální vlády.

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře