Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Zachovat loajalitu vůči NATO, nebo politicky přežít?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Kvůli nesouhlasu labouristické Strany práce s prodloužením mise nizozemských vojáků v Afghánistánu za letošní srpen, padla 20. února nizozemská vláda. Nasazení vojáků v Afghánistánu je nepopulární po celé Evropě a vlády jednotlivých zemí NATO budou mít stále větší potíže, pokud budou dál ignorovat názor veřejného mínění, konstatuje německý list Süddeutsche Zeitung. „Aliance už podle všeho není s to dál udržovat a uchovávat jednotu, bez níž bude možné vyhrát válku jen těžko. Domácí politická fronta se přitom drolí v době, kdy aliance vynakládá nezměrné úsilí, aby situaci v Afghánistánu naklonila na svou stranu. Znamená to, že veřejnost i politici s afghánskou misí ztrácejí trpělivost. Politická třída je nyní, vůbec poprvé, připravena nést důsledky. Nizozemská vláda je první, která kvůli válce padla, a není jisté, zda válka nezasáhne i vlády jiné. I v jiných zemích NATO totiž většina, a v některých případech přímo drtivá, požaduje stažení svých vojáků nebo rovnou všech zahraničních jednotek z Afghánistánu.

Je jen otázkou času, než tlak na vlády dosáhne takové síly, že budou politici nuceni si vybrat mezi zachováním loajality vůči alianci a svým vlastním politickým přežitím. Demokracie si mohou dovolit vést válku jen za situace, kdy ohledně ní mají dostatečně stabilní politický a sociální konsensus. Pokud se tato shoda ale zhroutí, budou metropole členských států NATO čelit stejným problémům, jako nizozemská vláda.

Kostky jsou vrženy. Pokud NATO brzy neoznámí jasný plán na stažení z Afghánistánu, bude pod nátlakem veřejného mínění své jednotky stahovat čím dál víc národních vlád. A to i za cenu, že tím alianci způsobí trvalé škody."

 

Facebook komentáře