Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ve Vladimíru Čechovi ztrácíme velkého bojovníka za kulturní dědictví

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

S Vladimírem Čechem jsem se seznámil před pěti lety. Bylo to seznámení vskutku nezvyklé. Vladimír tehdy podepsal online petici za záchranu historického nádraží v Ústí nad Orlicí. Pak nás podpořil v ještě mnoha iniciativách. Nebylo mu například lhostejné plánované kácení krásných sto šedesáti lip u Pastvinské přehrady. Uplynulo moře času, napsali jsme si mnoho emailů, nalezli jsme k sobě důvěru a oba pochopili, že jedinec nic nezmůže, pokud se nespojí s dalšími lidmi a nevytvoří masu, která rozhýbá stojaté vody. A tak se chtěl Vladimír aktivně zapojit do našeho boje za záchranu národní identity.

  • ve-vladimiru-cechovi-ztracime-velkeho-bojovnika-za-kulturni-dedictvi

Vladimír Čech měl v květnu minulého roku při prvním otevírání lázeňské sezony v Kyselce sehrát roli Heinricha Mattoniho po vzoru jeho mediálně známé role Karla IV. Svůj program měl však tehdy plný, jeho místo tak nahradil karlovarský herec Bedřich Tetera. A zastoupil jej vskutku důstojně. Vladimír proto natočil krásný videospot, který byl apelem na Karlovarské minerální vody, aby zastavily devastaci celoživotního díla zakladatele jejich značky. Video si můžete i dnes přehrát na Youtube.com.

Zdravotní stav již Vladimírovi nedovolil zúčastnit se letošního květnového Kysibelského Velejuchu. Jeho poslední veřejnou podporou bylo prohlášení přečtené počátkem prosince minulého roku na demonstraci proti demolici rohového domu na pražském Václavském náměstí. O Vladimírově nemoci jsme si nepsali. Psali jsme si však o věcech, které trápí celý náš národ. A tak mi dovolte se s Vámi podělit o několik Vladimírových myšlenek vyjádřených v jeho posledním vzpomínaném prohlášení:

„Naprostá většina z nás se nesmírně těšila, až padne minulý režim a hodně pošetile jsme se domnívali, že přijdou lepší časy. Ne všechno, co teď prožíváme, je špatné, ale už můžeme klidně říct, že jsme si to představovali úplně jinak. Náš stát ovládli bezohlední a všeho schopní mafiáni a ke svým rejdům využívají podplacených politiků, pokud tito politici nejsou na různých transakcích osobně zainteresováni prostřednictvím svých firem. Neříkám, že dům, o kterém se bavíme, je zrovna tenhle případ, protože pro to nemám žádné důkazy, ale jak si máme my, běžní občané, vysvětlit, že má být zlikvidován objekt, který nikomu nepřekáží a který se do panoramatu Václavského náměstí docela obyčejně hodí. Doba, ve které vznikl, nebyla jistě idylická a i tam už fungovaly různé stavební loby, ale pořád ještě hlavním cílem bylo, aby se dům líbil. To už je teď každému srdečně jedno a kdyby veřejnost nekladla odpor, stály by už jistě po celém obvodu Václavského náměstí pestrobarevné mrakodrapy. Nevzdávejme se, i když náš odpor vypadá beznadějně. O památky se zajímám už skoro deset let profesionálně a různých historických staveb i vyloženě mimořádně cenných pamětihodností, mizí každou chvíli někde v republice řada. Scénář je vždycky stejný. Objekt koupí podnikatel, který ho za tichého přihlížení státu nechá zpustnou tak, aby měl důvod ho zbourat. A pak už si tam může postavit v podstatě cokoli. Viz nekonečně se táhnoucí kauza Lázní Kyselka. Braňme i tenhle dům, který sice není žádný mimořádný skvost, ale má ho nahradit něco mnohem horšího. Ať mocní vědí, že je mezi námi pořád ještě dost lidí, kteří neztratili vkus a soudnost. A kterým ještě záleží na tom, v jakém stavu necháme tuhle těžce zkoušenou zemi svým potomkům. A kteří nekoukají jen na prachy a pohádkové zisky, i když ty na první pohled vypadají tak lákavě." 

Vladimír Čech, herec

Vladimíre, bylo mi ctí Vás poznat. Nikdy nezapomene na Váš upřímný zájem pomoci nám v boji proti nezájmu, lenosti, aroganci a korupci. Modlíme se za Vás a věříme, že i nadále nám tam nahoře budete držet palce.

Videorozhovor Vladimíra Čecha na téma záchrana lázní Kyselka: 

" target="_blank">

Facebook komentáře