Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V prezidenstké kampani média zase jednou perlila

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Nebojte se, nechci se vracet k tisíckrát omletým úvahám o tom, který z kandidátů je skvělý a poctivý člověk a které měli odvést i s volebním štábem rovnou do ruzyňské věznice. Také bych ani v nejmenším nechtěl komentovat slova vítěze voleb o některých novinách a novinářích, resp. tvrzení, že vyhrál "navzdory nepřátelskému postoji médií". Kdybych měl včerejší dialog vítěze voleb s Václavem Moravcem přirovnat k fotbalu, tak by šlo o divizní utkání, ve kterém by měl Zeman dostat červenou za nesmyslné fauly na polovině soupeře a Moravec zase za oplácení. Ale o to vše mi nejde.

 

  • v-prezidenstke-kampani-media-zase-jednou-perlila

Moje poznámka se však vztahuje k mediálnímu klišé o tom, jak prezidenstké volby "vykopaly příkopy mezi občany", "spálily mosty" či "rozvracely české rodiny". Média zbožňují katastrofické zprávy a pokud jich není dostatek, tak si nějaké vymyslí, případně nafouknou do nereálných rozměrů. Myslím si, že tomu tak bylo i v tomto případě, kdy jsme se podle nich minulý týden ocitli div ne na pokraji nějaké studené občanské války.

Avšak - počítejte se mnou. Přes relativně velkou účast, menší polovina oprávněných voličů (40%) ve druhém kole k urnám vůbec nešla. Tihle lidé sotva kopají nějaké "příkopy". V prvním kole získali oba postupující kandidáti (při cca stejné volební účasti) zhruba jen polovinu hlasů - ostatní voliči si vybrali jiné kandidáty. Čili ti dva, které ti pak ostatní volili ve druhém kole, nepředstavovali jejich prvotní volbu. Současně nelze ani zapomenout na skupinu voličů, která k volbám šla, ale již ani v prvém kole neměla vyhraněného kandidáta a spíš hledala "nejmenší zlo". Všichni tito shorauvedení voliči proto nepatřili k fanatickým obdivovatelům Zemana či Schwarzenberga a určitě nešlo o lidi, kteří kvůli tomu za sebou pálí mosty či rozvracejí rodinu. Ba dokonce i mezi stálými voliči jednoho či druhého je jistě dostatek soudných lidí, kteří chápou význam demokratických voleb, omezenou míru prezidentských pravomocí a zachovali si soudnost.

Takže kdo tedy kope ty příkopy? Inu - z obou stran relativně velmi malé skupiny lidí, kteří jsou mediálně viditelní a velmi slyšitelní. Lidé na různých politických funkcích, notoričtí tvůrci peticí a výzev, případně lidé, kteří pociťují potřebu sounáležitosti s jedním či druhým radikálně se vymezujícím  proudem. Naštěstí je jich mnohem, mnohem méně, než se nám média snaží namluvit.

zdroj:http://www.diskuteri.eu/clanek/v-prezidenstke-kampani-media-zase-jednou-perlila-630-nut

Facebook komentáře