Někdo tvrdí že politika je nutné zlo, já si to však nemyslím. Řešením dnešní krize, která je krizí systémovou je pouze změna celého systému. Je hezké když vidíme jak policie zatýká politické "trafikanty", jak ale ukazují události posledních dnů, jakákoli snaha o spravedlnost je v politice lichá a jediný kompetentní útvar který si na  politiky mohl došlápnout je za blbce. Někdy si říkám kolik toho občané této země hodlají ještě zkousnout. 

Naše pány chrání imunita. Každá politická strana má svoje priority a je zaměřena na určitou část obyvatelstva. Tu část úspěšně oblbuje a drží se tak u štědrého vemene. Pokud bychom zavedli přímou demokracii, nebylo by koho oblbovat, protože lidi by se na chodu státu aktivně podíleli. 

To ovšem vyžaduje posun myšlení a změnu přístupu. V dnešní době je fungující přímá demokracie díky internetu nejen možná ale je i nejlepším řešením. Zamezí se tak korupci v politice protože učiní politiku nadbytečnou. Celý koncept i s detaily dobře sepsal Muammar Kaddáfí v Zelené knize.

Mnohokrát jsem se stal terčem útočících diskutérů, kteří nemohli přenést přes srdce, že si beru příklad z knihy napsané Libyjským diktátorem. K tomu bych rád řekl pár slov. Diktátora z něj udělala především média, která ho tak vytrvale titulovala. Z nejchudší země Afrického kontinentu díky zavedení přímé demokracie udělal zemi nejbohatší. Když si vezmeme jeho úspěch a metodu, jak se k němu dopracoval, začneme chápat, co západu bylo trnem v oku a proč. 

Představa že by se jeho myšlenky začaly šířit a zavádět ve světě je pro politiky děsivá. Myslím si totiž, že úspěch by na sebe nenechal dlouho čekat a z takových zemí by se stávaly ostrovy, kde jsou lidé opravdu svobodní. Ostatním by pak rychle došlo, že svoboda vypadá jinak. Pak by se daly věci rychle do pohybu a pár lidí co drží dnes v rukou moc nad ostatními by přišlo o dobře placenou práci.

Nemyslím si, že by bylo takové vládnutí okamžitě snadné ale lidi by si na to zvykli rozhodně lépe než na návštěvy úřadu práce. Přímá demokracie, to není pouze ano nebo ne v referendu. Přímá demokracie může být efektivním nástrojem jak zamezit tomu, aby si politici dělali beztrestně na úkor občanů a státu co se jim zamane. 

Režim, který tady dnes máme je globálně akceptovaná forma diktatury jež nás žene do propasti dluhů. Držíme tady huby a šoupeme nohama. Vše, co se v médiích objeví, to potvrzuje. Euroval, šmírování lidí na internetu, lži a propaganda, brutální mocenská politika založená na plundrování přírodních zdrojů. Experti tvrdí, že vše se brzo sesype a že bude hůř a hůř. Politici se přesto odměňují jako kdyby našli univerzální řešení potíží, které by tu ovšem nebyly kdyby nebylo politiky.

Doporučuji všem aby si našli čas a přečetli si Zelenou Knihu. Jestliže tohle sepsal Kaddáfí, pak to rozhodně nebyl diktátor. Nejenže změníte názor na jeho osobu ale hlavně se seznámíte s novou formou, jakou může stát nabýt. Jistě, poslední dva pokusy v podobě komunismu a kapitalismu nebyly to pravé, jen proto bychom ale neměli zanevřít na nové myšlenky.

Jedno je jisté - změnu si musíme prosadit, politici si pod sebou větev řezat určitě nehodlají.