Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Občanské vysílání: televize od lidí pro lidi

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Nedávno jsem přišel s myšlenkou, že by v Čechách měla vzniknout nová televizní stanice poskytující alternativní pohledy na svět, tedy takové, které se do současných masmédií a veřejnoprávního vysílání nedostanou.

  • obcanske-vysilani-televize-od-lidi-pro-lidi

Možnost mít více zdrojů informací je pro rozvoj svobodně smýšlející společnosti důležitá. K mému potěšení již existuje řada kvalitních internetových blogů a informačních serverů, které jsou nezávislé na velkých mediálních a zpravodajských společnostech, a dobře tuto úlohu plní . Nezávislé celoplošné televizní vysílání zde však pořád chybí a myslím, že česká společnost by takový zdroj nezávislých informací uvítala.

Tato iniciativa může přijít jedině zdola, z řad občanů. Smyslem vysílání by měla být podpora a rozvoj občanské společnosti, alternativních médií, nezávislého zpravodajství, politiky, kultury, dobrých společenských projektů a jiných užitečných občanských aktivit založených na pozitivních hodnotách.

Dalším účelem svobodného vysílání by mělo být poskytování prostoru aktivitám široké nezávislé občanské společnosti, posilování a rozvíjení informovanosti, sounáležitosti a spolupráce mezi občany, šíření pozitivních lidských hodnot, duchovních hodnot, národních tradic, moudrosti a informací, které se z různých důvodů běžně nedostanou do komerčních a veřejnoprávních médií.

Občanská televize by neměla být zaměřena na zisk, nýbrž na plnění své společenské úlohy. Její prostor by měl být otevřen nezávislým organizacím, sdružením, alternativním informačním médiím, šiřitelům národní kultury, malým politickým stranám a dalším veřejně prospěšným subjektům, které přispívají k dobrému rozvoji společnosti. Televize by měla být nezávislá, nezaujatá a politicky nadstranická.

Dovedu si představit, že by takové vysílání nabízelo škálu edukativních a informačních pořadů od zpravodajství, zpráv o dění, vzdělávacích pořadů, až po rozhovory se zajímavými osobnostmi, reportáže, kulturní pořady, investigativní novinářství, kauzy, aféry, a také prezentace prospěšných organizací a projektů a reklamy na dobré a kvalitní české produkty a služby.

Nechávám tuto myšlenku jako insipraci pro podnikavé a odvážné jedince a skupiny. Nepochybuji o tom, že prostředky pro realizaci se v naší občanské společnosti nacházejí, stejně tak jako šikovní a kreativní lidé. Představoval bych si širokou spolupráci osob a organizací napříč společností, s aktivním zapojením veřejnosti. V počátku může být provoz zajištěn společnými prostředky a vzájemnou výpomocí, není zde nutnost kdovíjak vysokých investic. Dalším rysem vysílání občanské televize by bylo, že by se pravděpodobně jednalo o práci neplacenou a tedy čistě dobrovolnou, může být však i jinak.

Těm, kdo by tento projekt chtěli realizovat, nebo se na něm podílet, přeji mnoho štěstí a úspěchu. S využitím všem moderních technologií a možností, které se dnes nabízejí, to již není nijak těžké ani složité.

Facebook komentáře