Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Neutralita není podmínkou pro vystoupení z NATO

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Neutralita není na pořadu dne a není to žádná podmínka k vystoupení z NATO. Z NATO můžeme vystoupit a zůstat takovou zemí, jakou jsme a jakou jsme byli od roku 1990 do roku 1999, kdy jsme nepatřili ani do Varšavské smlouvy, ani do NATO.

  • neutralita-neni-podminkou-pro-vystoupeni-z-nato
Není důvod, abychom se plašili kvůli neutralitě. Čím více se bude mluvit o neutralitě, tím více si všichni budou myslet, že je to nutná podmínka. Jenže není. Je to jen výmysl, který nyní není podstatný. Buď chceme vystoupit z NATO, anebo ne. Žádná neutralita tohle nemůže ovlivnit. To je jen umělé navyšování problému a zbytečná brzda poctivého procesu vystoupení z NATO.
 
Někdo říká, že chce být nezávislý, a proto chce vystoupit z NATO. Ale záhy přidává, že je nutné mluvit o neutralitě a být takto uznáni cizími mocnostmi. No není tohle pokrytectví? Tak chceme být nezávislí, abychom zase žadonili u cizích zemí o uznání jiného statusu? Tohle nedává smysl a lidé, kteří takto hovoří, nevědí, co vlastně chtějí.
 
Neutralita je pro mě klišé a diplomatická přetvářka. My se přece chceme i po vystoupení vyjadřovat k mezinárodní situaci. My přece nechceme mlčet, ale naopak se chceme podílet na udržování mezinárodního míru a dodržování mezinárodního práva.
 
Jakmile někdo začne mluvit o nutné neutralitě v případě vystoupení z NATO, tak z toho cítím strach z možného vystoupení z NATO. A dotyční se hned alibisticky obracejí zase na ty pány z venku a žadoní, že když nás pustí, tak že my se podřídíme neutralitě, jejíž pravidla nám oni nadiktují. Co je tohle za jednání?
 
Jsou politici, kteří se bojí řešit zahraniční vojenské mise v rámci NATO, protože to mnohdy překračuje mezinárodní právo a již máme za sebou podíl na zločinech proti lidskosti. Ale ti samí politici se taky bojí vystupovat v zájmu práva a spravedlnosti proti cizím mocnostem. A tak je pro tyto bázlivé osoby dobré vystoupit z NATO a oprostit se od těchto potíží, ale zároveň chtějí dát těm stejným mocnostem najevo, že jim nebudou fušovat do jejich činností (jakkoli pochybných a nezákonných) a že za tímto účelem přijmou jakýsi status neutrality, který by jim tyto mocnosti měly požehnat.
 
Nemluvme o neutralitě, ale mluvme o nutném vystoupení z NATO. O nějaké neutralitě můžeme mluvit, až z NATO vystoupíme - svobodně a sami za sebe bez spojování a podmiňování naším odchodem z Aliance.
 
ČR má od března 2019 stálé právo svobodné volby, zda setrvat, anebo vystoupit z NATO. Toto právo nemůže být podmíněno žádným papírovým statusem naší země. My už přece status máme - jsme samostatný státní útvar se svými státními orgány a ústavou.
 
Jistěže nám naši kuráž mohou dát cizí mocnosti pocítit. Ale takový je vývoj. Pokud chceme usilovat o vlastní suverenitu a svobodu, tak jiná cesta není. Připomínám slova TGM, kterého si každý bere do úst jen jako hodící se rétoriku bez činů. Ta slova jsou: "Nebát se, nelhat a  nekrást." Dnes to ale politici přeměnili na: "Nebát se a lhát, a přitom si i nakrást."
 
Neutralita je přežitek. Neutrální znamená být nezúčastněný - hledět si svého. K čemu potom zastoupení např. v OSN, OBSE apod.? Nekopírujme jiné země, ale vezměme si z nich dobré příklady - dílčí věci, které nám mohou pomoci vytvářet vlastní funkční systém v našem prostředí. Okamura může mít zajímavé myšlenky (horší už je jejich realizace z jeho strany), ale nelíbí se mi, jak nám pořád předhazuje Švýcarsko.
 
Já nechci být Švýcar ani nechci dělat věci, protože je tak dělají Švýcaři. Já chci být Čech a chci dělat takové věci, které jsou správné, spravedlivé a poctivé bez ohledu na jejich původ.
 
Jiří Wagner
Agentura EXANPRO
 
.... z emailové pošty ANS....

Facebook komentáře