Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Moderní ghetta.

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Minimálně pražský magistrát se poslední čtvrtstoletí stavební kulturou ztotožnil a shlédl se, ve středověkých židovských ghettech.

Zatímco pozdně císařská a prvorepubliková výstavba vyžadovala od stavebníků nových domů a všech dalších objektů široké ulice, náměstí, parky a volné prostory mezi jednotlivými stavbami, tak teď jsme v opačném extrému.

Uprostřed parků a náměstí se staví obrovské kancelářské budovy a především gigantické radnice. Viz Balabenka, Palmovka.

  • moderni-ghetta

 

Ze širokých ulic se stávají jednosměrky. Z obou stran jsou placené pruhy na parkování aut. Ty leckde zabírají i dvě třetiny chodníku. Viz Strašnice. Kočárek pro dvojčata už po chodníku neprojede. Jak ho zůžili. Popeláři s popelnicemi, stěhováci a zásobovači krámků snad levitují. Takovej hasičskej vůz, se svou šířkou, těžko projede. Na chodníku pod auty budou hasiči hledat hydrant podle čuchu velbloudů. Auta zaparkovaná kolmo k domům se budou hasičům špatně odstraňovat. Zvláště z úzkého pruhu jednosměrky. A co hledání úniků plynu a oprava prasklého vodovodního potrubí.  

Až budou chtít odhrnovat sníh, to se nasmějeme. Asi těm v přízemí do kuchyně. Na Ortenově náměstí (Pha. 7), zmodernizovali park. Místo asi třetiny trávy, keřů a stromů vybudovali nádherné placené parkoviště s modrou čarou. V Mokřadu, ( Pha Holešovice), proběhla u Vltavy, donedávna v zátopovém pásmu, výstavba vlastně mohutných paneláků. Nejdříve jedna řada. Výhled na řeku. Když se byty prodaly, vystavěli mezi nimi a řekou další řadu paneláků. Z druhé strany též. Teď jsou mezi domy rozestupy, že kdyby se prodávaly delší polévkové lžíce, tak by se dala ochutnávat polévka z okna do okna protějšího domu. Vždyť nemusí být povodeň. Stačí hladinka vody trochu nad chodník. Zatopená kanalizace udělá své.

Všichni budou moci jít tak na Strahovský stadion. Pokud ještě nebude zašmelenej. Širokou ulici Veletržní zůžili modrou čarou ze dvou pruhů na jeden. Těsně nad Parkhotelem vyrůstá gigantický obchodní dům. Z okna do okna si budou moci asi číst noviny. Co jen tam začne zahýbat zásobovacích vozů, aut zákazníků. Vzhledem k tomu, že z dvouproudé udělali jednoproudou ulici tak tam budou auta jen pomalu popojíždět a čoudit a čoudit. Navíc je to v kopci. Už vidím, jak v ulici Milady Horákové zmizí všechny malé krámky. Z tamních obchodníků se stanou poskokové ve skladu  zahraničního obřího obchoďáku. Třeba Alibaba? Myslím, že to tam na Praze 7 „dorážej“ Zelení .

A furt se derou do čela. Jak velká suma do kapes „zvolených“ úředníků na radnici,s absolutní beztrestností, musí přistát, aby neviděli, neslyšeli?  Vždyť úplně popřeli tisícileté zkušenosti s náladovostí Vltavy.  Popřeli jakoukoliv soudnost. Myslím, že jsou budovy ještě v záruce  a už se nějaké nosné sloupy kácej. Prč se nejeli podívat do Benátek, jak se staví na močálech? I do Metra natekla voda. Natož do vyhloubených , zřejmě garáží, pod hladinou, těsně u břehů Vltavy. Když to sídliště přežije záruční dobu, tak ti co zinkasovali nové vlastníky v těchto domech, budou „ za vodou“.

Teď maj  Zelení  volební plakáty : společně s Piráty. Tím ubozí Piráti přijdou o sebemenší důvěru občanů. Libeňský most se měl opravovat před  20-ti lety. Před dvouma rokama byl hotový snad i projekt. Ten snad sežraly myši? Teď je ve hře varianta s prý dvojnásobnou částkou. Asi ji hodně hnojili a zalévali. V ghettové zástavbě nejsou sami. I na Praze 9 jsou takto zahuštěné domy. Vedle „vozovny“ slibovali tak zvané bydlení finského stylu. Zřejmě ve Finsku maj také nějaké středověké ghetto.

Tak to okopčili. Přes cyklostezku, možná za půl miliardy, v zatáčkách přejíždí denně asi 400 aut. Vedle v Hloubětíně,  sportovní  stadion Slavoje, slouží už léta jako skad stavebních strojů, stavebního materiálu a snad i sutě. Sportovní olympionici nám však vyrostou tréningem přeskakováním Rokytky, z kamene na kámen. Při padání do vody můžou vzniknout i plavečtí rekordmani.

Tak jaképak zle.

Facebook komentáře