Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Martin Procházka: Koruna padá, padne i iluze její užitečnosti?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • koruna
Na podzim 2008 jsem řekl při diskusi s jednou vyučující, že měna, která se hýbe při operaci jedné firmy, je k ničemu. Tehdy došlo k náhlému posílení, ke kterému se přihlásil ČEZ se svými zajišťovacími operacemi. Ona vyučující se domnívala, že se euro dostane do problémů a eurozóna se rozpadne. První se naplnilo, to druhé se, doufejme, nenaplní.

Měnový kurz je ovlivňován 1) běžnými operacemi prodeje a nákupu zboží a služeb 2) investicemi 3) spekulací, kde koruna vystupuje jako aktivum. Z toho důvodu nikdy neodráží kurz koruny potřebu české ekonomiky, jak argumentují zastánci koruny, ale v podstatě si dělá, co chce.

Z hlediska stavu české ekonomiky by se dalo očekávat, že koruna bude posilovat mírně vůči euru a bude stabilní k dolaru. Místo toho padá vůči oběma měnám, protože toho rizika už je pro investory moc.

Z pohledu investorů jsme korunový bod na mapě s 10 miliónovým trhem, obklíčeni eurozónou a podstatně větším polským trhem. Absolutně nezajímavá země, pokud není investor hazardní hráč, a protože je koruna nejčastěji spekulovanou měnou střední a východní Evropy, riziko nepříznivého vývoje v nepříznivý okamžik je vysoké.

Naše koruna nás teď "ochránila" prudkým nárůstem cen čehokoliv, co se obchoduje v eurech nebo dolarech, nejcitelněji asi každého zasáhnou pohonné hmoty a plyn, časem všechny energie a druhotně zdraží i produkce, která energii potřebuje a musí být dopravována.

Jásot exportérů není slyšet, pokud jejich vstupy nepocházejí výraznou měrou z ČR a to v dnešní propojené ekonomice není příliš časté.

Proti volatilitě kurzu se dá zajistit, ale něco to stojí a pokud to někdo udělal před měsícem, rve si teď vlasy.

Koruna nám žádné výhody nepřináší a čím jsme provázanější se světem, tím je pro nás větší hrozbou. V takových objemech obchodování, investic a spekulací je naše vlastní měna jen bezvýznamnou hračkou, která straší každého, kdo by zde chtěl vytvářet jakoukoliv reálnou hodnotu.

Měna, kterou pohne operace jednoho subjektu, je nejen k ničemu, ale ke škodě. Vím, že můj názor je v dnešní době strašně nepopulární, ale pevně si stojím za tím, že čím dříve přijmeme euro, tím lépe.

zdroj:http://martinprochazka.blog.idnes.cz/c/233315/Koruna-pada-padne-i-iluze-jeji-uzitecnosti.html

Facebook komentáře

Nejčtenější