Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Lepší špatný mír, než dobrá válka

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Byli jsme v sobotu s dětmi na Letní Letné a nebyli jsme tam zdaleka sami – i díky hezkému počasí tam byly rodin spousty. A všichni byli tak veselí, spokojení a bezstarostní… bodejť by také nebyli, když největší strach mohli mít maximálně z toho, jestli dobře uvidí na divadlo, a bát se mohli maximálně toho, aby ve stánku se slanými palačinkami nedošel kozí sýr.

  • lepsi-spatny-mir-nez-dobra-valka

Ze srdce jsem jim i sobě tu bezstarostnost přál, ale zároveň na mě padala tíseň při pomyšlení na lidi z Doněcka, Luhanska, Gazy, Sýrie, Iráku a všechny ostatní, kteří se nemohou cítit bezpeční ani doma, natožpak aby se svými dětmi vyrazili pobavit se někam do parku, protože jejich strach je opravdový strach ze smrti přicházející na pásech tanků a přilétající na křídlech raket, strach o život brutálně devastující jejich životy, a kteří se musejí bát skutečného zla – zla barbarské krutosti a bezohledné zlomyslnosti, která se ukájí na utrpení druhých, krade jim jejich lidství a nerozlišuje mezi vojákem a dítětem, protože všichni jsou pro ni vinni jen tím, že jsou.

A to jenom proto, že si nějací blbci vzali do hlavy, že si budou léčit svoje mindráky v jejich zemi a na jejich domovech, blbci, kterým za zadkem stojí další blbci, větší a silnější, kteří nad nimi drží ochrannou ruku, dodávají jim zbraně a munici a morální podporu a plácají se po zádech, že tak bojujíc proti zlu a dělají svět lepším.

Největší tíseň na mě ale sedla, když jsem si uvědomil, že to my jsme ti blbci v pozadí, kteří nejenom že proti tomu nic neděláme, ale že dokonce ani nereptáme a ještě si to umíme zdůvodnit tak chytře, až jsme na sebe pyšní. Ale kdo nese větší díl viny, ten který si nedokáže pomoci, protože ztratil veškerý odstup, nebo ten, kdo ještě má možnost volby, ale přesto si vybere si válku – a nevybere ji pro sebe, ale pro druhé?

Existují ve světě horší místa k životu, než je střed Evropy, a kdo ví, možná by se těm lidem žilo lépe, kdyby žili jako my, ale dokud žijí v míru, žije se jim rozhodně lépe, než ve válce. Proč jim nenecháme jejich špatný mír, ale vnucujeme jim svoji dobrou válku?

Klidně si tomu říkejte zbabělost, nebo dokonce zrada, klidně se zaklínejte svobodou a demokracií a hodnotami evropské civilizace (a nezapomínejte, že mezi ty hodnoty patří i dvě světové války, holocaust a kolonialismus) a blouzněte o pevných morálních postojích, ale já tvrdím, že jestli existuje absolutní zlo, tak je to válka, že zbabělost je dát přednost snadnosti války před složitostí míru, a že nejhnusnější zrada není zrada státu, ale zrada lidí, kteří v něm žijí. A ta spočívá i v tom nechat je napospas válce.

zdroj:http://tribun.name/2014/09/01/lepsi-spatny-mir-nez-dobra-valka/

Facebook komentáře