Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Komu mohl vadit palestinský velvyslanec?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Palestinský velvyslanec v Praze se na Nový rok stal obětí výbuchu, když otevíral trezor. Česká policie a její šéf Červíček byli hned hotovi s vysvětlením, byla to nehoda, teroristický útok je vyloučen. Chudák velvyslanec se vlastně zabil sám. Uvážíme-li, že například vyšetřování úmyslného pokusu o zabití, jehož se dopustil silně opilý Roman Janoušek, jeden z neoficiálních vládců Prahy za bývalého primátora Béma, trvá už dva roky, pak okamžitý soud české policie v případě usmrcení palestinského velvyslance, je víc než podezřelý. Navíc dcera palestinského velvyslance vyjádřila silné podezření, že o nehodu nešlo.

  • komu-mohl-vadit-palestinsky-velvyslanec

Palestinský velvyslanec strávil v dřívějších dobách v Praze jako diplomat své země dvacet jeden rok. Umí česky, jeho děti zde studovaly a soudě podle rozhlasového rozhovoru jeho dcery, také umí výborně česky. Jsou tedy s českým prostředím srostlé, mají zde jistě přátelské zázemí. Jak známo, každý velvyslanec, který zná jazyk země svého působení a má k ní blízko, může své vlastní zemi prokázat neocenitelné služby. A to jak v bilaterálních vztazích, tak, jako je tomu v případě Státu Palestina, i v otázce dosažení spravedlivého míru na Blízkém Východě. Jedná se o narovnání mezi Izraelem a Palestinou, uznání jejího území v hranicích z roku1967 apráva na východní Jeruzalém jako hlavní město. Tomu brání zejména pokračující ilegální výstavba židovských osad na palestinském území a odmítání Izraele uznat právo Palestiny na východní Jeruzalém.

Velvyslanec prý nezákonnou výstavbu židovských osad související se zabíráním palestinské půdy kritizoval. Byl to prý člověk přátelské, družné až žoviální povahy.

Zajisté měl výborné předpoklady vysvětlovat palestinské postoje, získávat příznivce pro svoji vlast v tak nekriticky proizraelské zemi jako Česko, jež je v tom  ojedinělé nejen ve světě, ale i v Evropské unii.

Komu tedy mohl vadit? Proč se náhle k odpoutání pozornosti od okolností velvyslancovy smrti spustila kampaň o údajném zbrojním arzenálu v areálu nově budované palestinské ambasády? Místní obyvatelé prý ambasádu ve svém sousedství nechtějí. A co mají říkat lidé kolem jiných ambasád? Třeba kolem izraelské, která se může stát terčem teroristického útoku, má vlastní po zuby ozbrojenou ochranku. Ta není na periferii jako palestinská, ale přímo v centru města. Nebo ambasáda rozvrácené Libye? Proč se nikdo nepozastavil nad tím, že americký voják odpaloval uprostřed Prahy cvičný dělostřelecký granát? Kde ho vzal, jak ho propašoval do Česka? Nebo ho tady ilegálně koupil?

Tohle nikoho nezajímá, v hledáčku jsou jen údajné palestinské zbraně. Nejde o to vykreslit Palestince v očích veřejnosti jako nebezpečné teroristy? Kdo by na tom mohl mít zájem? Celá záležitost má víc otázek než odpovědí. Doufejme, že se nestranně, bez vnějších vlivů vyšetří. Doufejme v naší nestrannost a suverenitu. Vždyť máme dokonce i jednu partaj, která suverenitu nese v názvu. I sám bývalý prezident ji podpořil.  Nevadilo by jí to? Nebo ta míří svojí suverenitou jen a jen na EU?

Tomáš Laně

Facebook komentáře