Kdo rozhoduje o objektivitě zpravodajství?
Na obzoru je nový skandál – poslanec Komárek míní, že o objektivitě zpravodajství mají rozhodovat politici (když si přečtete, tak ovšem zjistíte, že se jako obvykle nic nejí tak horké, jak se to uvaří, to jen ten titulek je standardně přihřátý). A protože představa, že by ze své práce měli skládat účty, je pro novináře zcela nezvyklá, bude se teď pár dní (nebo hodin) bouřit a kázat o svobodě slova a nezávislosti médií, aby se pokud možno překřičelo meritum věci, tedy zcela legitimní a případná otázka, zda zpravodajství objektivní a vyvážené je?
Problém je, že není nikdo, kdo by mohl o objektivitě zpravodajství objektivně rozhodnout. Politici to být nemohou, protože jsou sami předmětem zpravodajství; nemůže to být ani nikdo jiný, o kom zpravodajství referuje. Nemohou to být sami novináři, protože ti zpravodajství vytvářejí, navíc trpí předsudky (iluzemi) o své vlastní výjimečnosti. Nemohou to být ani vlastníci médií, protože každá liška chválí svůj ocas. A nemohou to dost dobře být ani čtenáři, protože k posouzení objektivity zpravodajství by jsou nutné informace, které ale získávají právě z toho zpravodajství. Snad jedině vědci by teoreticky mohli být schopni objektivitu zpravodajství nějak změřit, minimálně by na to mohli mít dobrou metodu, ale i oni budou moci změřit tak maximálně relativní posun mezi jednotlivými zpravodajstvími, nikoliv pevný bod objektivity.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
- „Tak a konec“: Putin unavený z čekání - Rusko se chystá na tvrdý konec SVO...
- Jak se Rusko stalo agresorem.
- Poprvé v historii: Zničena ukrajinská základna taktického letectva. Ministerstvo obrany mlčí.
- I. Voronič: Proč SVR zabila vysoce postaveného představitele ukrajinské SBU – Jak byl připraven plán popravy
- Ruská likvidace britsko-americko-dánských elitních hrdlořezů z jednotky 50/50 a šokující manipulace českého ZAMINI. Analýza.
- EU do tří let zkrachuje
Související články