Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Europrosby do Teheránu

Dědictví komisaře Piebalgse, který v EK odpovídá za energetiku, nebude radostné. Jak úředníci zjistili, přirozeně pozdě, ázerbajdžánský plyn nebude Nabuccu dostačovat, a k bruselské hrůze ještě letos v říjnu turkmenský

prezident sesadil ministra paliv a energetiky, kterého obvinil z nadhodnocování stavu turkmenských energetických zásob. Mezitím Ankara „pochovala" Arménii jako možnou tranzitní zemi a ke slovu se tak dostal tolik zavrhovaný Teherán.

Roční projektovaná dopravní kapacita Nabucca je 32 miliard m3 plynu. Toto množství nebude moci dodávat ani Turkmenistán, ani Ázerbajdžán. Írán sice také zpravidla turkmenský plyn dováží, ale za předpokladu rychlé a výrazné  technologické pomoci je schopen ho, podle slov ředitele národní exportní společnosti pro plyn a ropu NIGEC Sajída Rézy Kasaízádeha, vyvážet v požadovaném množství.

Je ovšem nutno podotknout, že Nabucco je projektem balkánským (Turecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko) a rakouským. Německá účast je okrajová, neboť Němci se soustředí  na Nord Stream, který je těžištěm rusko-německého obchodního spojenectví. K němu přistoupilo ovšem i Finsko, podél jehož pobřeží bude potrubí „streamu" uloženo, což celý projekt výstavby zlevní. Pro Finsko to pak bude znamenat prioritní klientské sazby Gazpromu.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře