Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

„Čas růže přináší“ je pitomost

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Ministr školství v demisi zbavil ředitele Cermatu funkce za to, že v úkolech pro maturanty jako běžné a užívané české úsloví uznal jen Trpělivost růže přináší a nikoliv též prý jeho možnou (a snad i užívanou) variantu Čas růže přináší.

K čemuž bych rád poznamenal toto: úsloví Trpělivost růže přináší jsem ve svém dlouhém životě slyšel i četl snad milionkrát, ale nikdy v životě jsem nenarazil na úsloví Čas růže přináší.

  • cas-ruze-prinasi-je-pitomost

A kdybych na ně někdy narazil, pomyslel bych si, že v něm cosi velmi nesedí. Na rozdíl od nich je totiž pro konání lidí demotivující. Neradí totiž lidem o cokoliv se snažit, kterýžto úkol vyzdvihují všechna česká úsloví (a proto také vznikla), ale radí jim jen sedět a čekat, až za ně problém vyřeší čas.

Proto také, podle mého názoru, úsloví Čas růže přináší, si vedle studentů, kteří nikdy neslyšeli okřídlené Trpělivost růže přináší, a jako únikovou cestu tedy volili přidat ke slovům ! „(…......) růže přináší“, ke všemu dobrý a hodící se„čas“, zcela originálně vymyslel i někdo starší a vlivnější, kdo prostě chtěl osvědčeného ředitele Cermatu vystrnadit z funkce.

Jinak si totiž ono údajné úsloví „Čas, růže přináší“ vysvětlit nedokáži.

Lubomír Man

Facebook komentáře