Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Názor občana ČR: Ve studentech na jihu Čech, které jsou rodištěm mého otce, spatřuji budoucnost své vlasti.

 

Studenti z jihu Čech volají po vzkříšení zapadlých ideálů "sametové revoluce", tedy po dobře fungující občanské společnosti. Vyzývají k větší angažovanosti ve veřejné sféře a apelují na všechny politiky, aby své zaměstnání konečně začali brát jako poslání.

  • nazor-obcana-cr-ve-studentech-na-jihu-cech-ktere-jsou-rodistem-meho-otce-spatruji-budoucnost-sve-vlasti

Jejich iniciativa "Komunisté nepatří ke kormidlu" je uskupením mladých lidí, kteří názorově nesouhlasí s účastí KSČM u moci. Tím neříkají, že jsou obhájci politiky posledních dvou desítek let. Naopak. Byli by velice rádi, pokud by v České republice došlo k přeměně a v politice zůstali lidé, kteří budou toto své zaměstnání brát jako poslání.

Třeboňští gymnazisté o sobě tvrdí - "Jsme gymnáziem, na kterém učí spousta vynikajících pedagogů. Většina z nich nás po celou dobu našeho studia vede k tomu, abychom se uměli dobře a přesně vyjadřovat a především, abychom se nebáli říkat své názory nahlas, i kdyby měly být například právě proti pedagogům, vše samozřejmě v rámci slušného vychování. Soudíme, že někdo musel být první, kdo se ozve, a kdybychom to nebyli my, našli by se určitě jiní odvážlivci".

Jihočeské studenty k iniciaci celého protestu z počátku vedlo několik prohlášení od radní pro školství za KSČM, soudružky Vítězslavy Baborové. Jmenovaná komunistka proti petici, aby školství nevedl zástupce KSČM, kterou napsal třeboňský učitel Martin Rosocha a již podepsalo přes 10 tisíc občanů, řekla, že "považuje za nevhodné, aby se o době, kterou nepamatují, vyjadřovali studenti nebo lidé, kteří při revoluci nebyli plnoletí". Tento výrok podle studentů ale "popírá hodnoty vzdělání, především historického".

Od samého počátku iniciativy, studenti vyjadřovali nesouhlas vůči všem komunistům v krajských radách, nejen vůči soudružce Baborové. Jak šel čas, výroky komunistů nabývaly na síle. Například předseda KSČM, soudruh JUDr. Vojtěch Filip, bývalý příslušník StB, je označil za fašisty. "On i mnoho dalších ctitelů totalitních pořádků by si však měli uvědomit, že petice a demonstrace jsou standardním nástrojem demokracie a patří do stejného systému jako volby….", tvrdí mluvčí studentů /x/.

/x/ Poznámka autora: Podle mne má mluvčí studentů plnou pravdu.

Mluvčí jihočeské studentské mládeže pokračuje - "Čeští politici by měli počítat s občanskou aktivitou nejen před volbami. Připomínám, že nikdo z nás neprotestuje proti třinácti mandátům komunistů v zastupitelstvu kraje, tam je vynesly volby a toto místo jim patří. Ale vadí nám, že nejen hejtman Jihočeského kraje bez studu přizval k moci příslušníky strany, kteří jsou přímými následovníky totalitní KSČ a nemají v sobě ani dostatek pokory, aby se omluvili rodinám popravených, mučených, neprávem odsouzených a alespoň se vzdali onoho přízviska "komunistická". Zachováním tohoto názvu jakoby schvalovali činy KSČ…".

Vyjadřování nespokojenosti, podle studentů, vánocemi rozhodně nekončí. Nadále jsou prý připraveni k dalším protestům i formou shromáždění. Budou zvažovat štafetovou hladovku, chystají se  pořádat přednášky…... Chtějí lidem nadále připomínat, že komunisté nepatří ke kormidlu.

Studenti z jihu Čech tvrdí - "Komunisté nám po roce 1989 vládnout nepřestali. Jsou tu pořád, jen si říkají jinak. Nikdy jim nešlo o lidi, ale o osobní prospěch a moc. Snad téměř každý ve vládě, i ve vysokých manažerských funkcích státních a i soukromých podniků, je bývalý komunista. I prezident Klaus v tom s nimi před revolucí naplno jel. Jak jinak by mohl třeba studovat v zahraničí? Oni chtěli krást ve velkém pro sebe už dávno. Až ale po listopadu 89 si to mohli pořádně dovolit, protože my, voliči, jsme jim to dovolili. Chytře nás podvedli….".

Studenti prohlašují, že za úspěch by pokládali - "Kdyby se pan hejtman Zimola /ČSSD/ rozpomenul na své "dobré vychování" a raději přehodnotil současnou koalici a vytvořil jinou se zástupci demokratických stran. Vždyť i sama ČSSD označuje KSČM ve svém "Bohumínském usnesení" za extremistickou stranu a spolupráci s ní považují tímto usnesením za nepřípustnou. Nikde se nehovoří o platnosti tohoto usnesení jen na celostátní úrovni a zatím neproběhl žádný sjezd ČSSD, na kterém by bylo ono usnesení zrušeno. Sociální demokraté tak nedodržují ani sliby, které takto závazně dali sami sobě i svým voličům…".

Studentský mluvčí za sebe dodává - "Osobně bych za úspěch považoval, kdyby se naše pasivní společnost začala probouzet a z oné šedi průměrnosti, kterou si neseme právě z doby komunismu, začalo vystupovat stále více lidí, kteří se za svůj názor nebudou stydět".

Třeboňské gymnazisty podpořili studenti z krajského města a ostatních míst jihočeského kraje. V Českých Budějovicích před Vánoci proběhly dvě demonstrace. K hodinové stávce studentů se připojili středoškolští studenti z osmi měst i studenti Jihočeské univerzity. Studenty podpořila i sestra bratří Mašínů, paní Zdena Mašínová /1933/.

Zástupci nespokojených studentů se dvakrát sešli s hejtmanem kraje, Jiřím Zimolou, který zatím nic kreativního nevymyslel.

Pokud jde o mne - s jihočeskými studenty se cítím být "na jedné lodi" i když generačně k nim již, bohužel, nepatřím. Mé veřejné občanské iniciativy nejen na tomto webu, jsou však s touto jejich shodné.

Věřím, že díky takovým "našim mladým" má neúspěšná Česká republika stále ještě pozitivní budoucnost.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře