Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Astronaut Neil Armstrong - první člověk stanoucí na Měsíci, odletěl v 82 letech navždy ke hvězdám

Neil Alden Armstrong /1930 - 2012/, rodák z městečka Wakaponeta ve státě Ohio, zemřel na komplikace po voperování srdečního "by-passu", 25. srpna 2012 ve městě Columbus ve státě Ohio.

  • astronaut-neil-armstrong-prvni-clovek-stanouci-na-mesici-odletel-v-82-letech-navzdy-ke-hvezdam

Byl prvním člověkem, který kdy stanul na jiné planetě, než na Zemi. 21. července 1969 pronesl při vstupu na Měsíc památnou větu - "Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo".

Od dětství toužil létat. Pilotní průkaz získal v 16 letech - dříve než řidičák na auto.

Než se stal astronautem, sloužil v námořnictvu USA. Zúčastnil se války v Koreji jako pilot na letadlové lodi.

Po odchodu z námořnictva vystudoval letecké inženýrství a stal se civilním zkušebním pilotem.

Při více než 900 letech testoval řady typů letadel. Od roku 1958 se postupně zapojil do programu testování raketového letounu a vývoje raketoplánu.

Roku 1962 přešel do oddílu astronautů NASA /National Aeronautics and Space Administration, česky Vládní agentura zodpovědná za americký kosmický program a všeobecný výzkum v oblasti letectví/.

Jeho prvním kosmickým letem byla mise Gemini 8 v březnu 1966. Pilotovaná kosmická loď Gemini se při něm setkala a spojila s bezpilotním raketovým stupněm Agena, který byl v tomto letu využit jako cílové těleso pro nácvik spojování kosmických lodí na zemském orbitě.

Astronauti Neil Armstrong s kolegou Davidem Scottem tak úspěšně uskutečnili první v dějinách spojení dvou těles ve vesmíru.

Druhým a posledním letem Armstronga byla slavná mise Apollo 11, v rámci které mu jako civilistovi byla dána přednost před vojenskými letci k prvnímu vstupu člověka na Měsíc.

Neil Armstrong a Buzz Aldrin, 20. července 1989 jako první lidé přistáli v pilotovaném modulu na Měsíci, zatímco třetí účastník mise, Michael Collins, kroužil ve velitelském modulu okolo cílové planety.

Následující den - 21. července 1969, Neil Armstrong vystoupil jako první člověk na povrch Měsíce.

Roku 1971 Armstrong z NASA odešel. V letech 1971 až 1979 působil jako profesor leteckého inženýrství na univerzitě v Cincinnatti ve státě Ohio.

V roce 1986 byl jmenován místopředsedou prezidentské komise, která vyšetřovala nehodu raketoplánu Challenger.

Po odchodu z univerzity žil ve městě Lebanon v Ohiu. Nejprve působil jako mluvčí několika soukromých společností a v letech 1982 – 2000 řídil několik firem zaměřených na výrobu leteckých komponentů.

V letech 2000–2002 předsedal správní radě a současně působil ve správních radách několika firem, zabývajících se leteckými a kosmickými technologiemi.

V roce 1994 se Armstrong po 38 letech manželství rozvedl a téhož roku se podruhé oženil.

Neil Armstrong žil v posledních letech v ústraní, prakticky nedával interview žádným médiím. Veřejné dění komentoval pouze zřídka. Jeho posledním významným veřejným vystoupením byla roku 2010 kritika zrušení kosmického programu Constellation, jehož cílem mělo být vyvinutí nové generace kosmických dopravních prostředků pro plánované obnovení pilotovaných letů na Měsíc a výhledově také k pilotovaným letům na Mars.

Program Constellation byl z finančních důvodů zrušen a nahrazen skromnějším projektem Orion, který v rámci nové koncepci americké kosmonautiky představil prezident Obama v dubnu 2011. Orion je zaměřený na vývoj těžkého nosiče pro let na Mars, který již byl představen dopravou robotického vozítka Curiosity, které úspěšně přistálo na "Rudé planetě" 6. srpna 2012 /viz samostatný článek zde na webu/.

Po Neilu Armstrongovi je v jeho rodném městě pojmenováno muzeum letectví a vesmíru a řada škol v celých Spojených státech.

Byl vyznamenán řadou cen a medailí. Má svou hvězdu i na proslulém chodníku slávy v Hollywoodu. V Ohiu je zapsán v Národní letecké síni slávy a také v Síni slávy astronautů USA na Mysu Canaveral na Floridě.

Při návštěvě střediska sovětských a ruských kosmonautů, v tzv. "Hvězdném městečku" u Moskvy, Neil Armstrong napsal do pamětní knihy slova - "Jurij Gagarin nás všechny pozval do vesmíru".

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře