Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

"Aby se v tom prase vyznalo!", aneb Je libo další ukázku neschopnosti Nečasovy vlády?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

 

Státní kase prý od nového roku hrozí, že bude ročně přicházet až o 10 miliard korun. Novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení osobám samostatně výdělečně činným /OSVČ/, které se přihlásí do nového důchodového pilíře, snižuje odvody na důchodové pojištění z 28% vyměřovacího základu na 8,5%. Odvod ve stávající výši bude dále platit pouze pro živnostníky, kteří se do nového pilíře nezapojí, ale vláda na OSVČ tlačí, aby se zapojili všichni.

  • aby-se-v-tom-prase-vyznalo-aneb-je-libo-dalsi-ukazku-neschopnosti-necasovy-vlady

Hloupost návrhu zákona, který Nečas a Kalousek stvořili, umožňuje živnostníkům přihlášením do nového pilíře razantně snížit své odvody na pojistné. O co se mají jejich příjmy zvýšit, o to se ale pochopitelně sníží příjmy státní pokladny.

Podle České správy sociálního zabezpečení ČR letos eviduje 1,01 milionu živnostníků. Na konci loňského roku, kdy bylo živnostníků zhruba o 25 tisíc méně, od nich stát vybral na pojistném za celý rok 23,3 miliardy Kč. Po novele, která nepočítá s tím, že by se do nového penzijního režimu zapojili všichni živnostníci, experti počítají, že výpadek příjmů státní pokladny bude zhruba 10 miliard korun.

Výpadek příjmů ministr Kalousek ovšem snadno nahradí - zase zvýší ceny základních životních potřeb - zdraží chleba, nájmy, zdravotní péči a energie a zvýší daně a přidá některá další "šikovná opatření" ke snížení sociálních výdajů a jak se stalo v době Nečasovy vlády pravidlem - zdravotně postižení, důchodci, svobodné matky s nezaopatřenými dětmi, případně také okradení hasiči a policisté, zase státní kasu naplní.

Utahování opasků sociálně potřebným ministr financí Kalousek jako vystudovaný inženýr chemie brilantně zvládá a premiéra Nečase tím přesvědčil o své "ohromné odbornosti" řídit ve "vládě rozpočtové zodpovědnosti" finanční reformy.

Teoreticky bude stát o tyto peníze přicházet do roku 2015, kdy má začít platit zákon o jednotném inkasním místě, který má vyrovnat rozdílnou výši odvodů OSVČ. Podle odborníků však v praxi taková situace těžko nastane a výpadky státních příjmů mají trvat dál.

Zmíněný problém se státními příjmy prý nějak také souvisí s vetem prezidenta Klause, který z Hradu rovněž populisticky chrání živnostníky. Pokud prý poslanci prezidentovo veto nezruší, tak vzniknou vpředu zmíněné výpadky příjmů do státní pokladny od 1. ledna 2013. Experti budou muset rychle řešit právní nejistoty, chaos, zmatky a škody, které občanům a státu Nečas s Kalouskem prý zase natropí.

Protože stejně jako náš ministr financí ani já nejsem ekonomem a státnímu finančnictví prakticky nerozumím, mám chuť k tomu všemu, s prominutím, podotknout - "V tom aby se prase vyznalo!"

Oproti ministru Kalouskovi ale mohu mít čisté svědomí, ne proto, že se v práci neopíjím a nefackuju spoluobčany, ale protože za nefungující českou ekonomiku já placen nejsem. 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře