Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Začarovaný kruh náchodské nemocnice

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Náchodská nemocnice sídlí v prostorách, které jsou zhruba sto let staré, sály jsou kompletně zastaralé. Po rekonstrukci se předpokládá vznik čtyř nových budov s operačními sály a lůžky pro 180 pacientů.

Vzhledem ke stále připravované rekonstrukci delší dobu špitál nenakupuje nové vybavení. Nicméně potřebuje finanční prostředky na přístroje. Operační sály jsou na tom opravdu špatně a havárie nejsou bohužel ničím neobvyklým.

 

  • zacarovany-kruh-nachodske-nemocnice

Stavba se měla zahájit už v roce 2012 a dokončena měla být do poloviny roku 2015, což nebude.

Výběrovým řízením úspěšně prošly dvě firmy z pěti oslovených. Vítězem se stal Atelier H1 & Atelier Hájek s cenou tři miliony korun, jenž odmítl uzavřít smlouvu. Firma Helika kontrakt nepodepsala taktéž. Důvody jsou doposud neznámé, neboť se vše v tichosti přešlo, jako kdyby se ani nic nestalo, což je přinejmenším divné, že firma, co vyhraje, odstoupí. Této nemilé situaci se dalo lehce vyhnout, protože bylo možné požadovat, dle zákona o veřejných zakázkách, finanční záruky. Potíže v podobě několikamilionové zakázky pro projektanta tak brzdí ohromný projekt za miliardu, často nazývaný megalomanský. Na projekt přístavby dolní nemocnice je vypsáno nové výběrové řízení.

Toto klíčové zařízení v našem regionu má kumulovanou ztrátu 170 milionů, celkový dluh všech nemocnic kraje přesahuje 300 milionů. Je to především z důvodů nekompetentních rozhodnutí minulého vedení Královéhradeckého kraje, které Oblastní nemocnici Náchod ukládalo rozhodnutí poškozující její ekonomickou situaci.

Za další spornou otázku považuji výběr nového manažera s více než stotisícovým platem bez řádného výběrového řízení, na základě jeho údajně kvalitního životopisu, i když je jeho angažmá pouze dočasné. Samozřejmě si přivedl svůj tým dobře zaplacených lidí. Pokolikáté se mění ředitel a proč? Když pozná problémy a chce je řešit, stává se nepohodlným a musí z kola ven? Bude to tak i s dalším »zachráncem« zadlužené nemocnice? Nové výběrové řízení již bylo na podzim vypsáno a s napětím očekáváme, jak vyhrocená situace bude pokračovat.

Prioritou je zejména dokončení projektové dokumentace - samozřejmě s finanční zárukou, dále výběr vhodného zhotovitele, a v neposlední řadě selekce manažera na základě řádného výběrového řízení s přiměřeným platem pro něj i jeho tým spolupracovníků. Je nutno si připomenout, že spádová oblast čítá kolem 150 tisíc lidí.

Ing. Pavel JANEČEK, kandidát KSČM do Zastupitelstva města Náchoda
 

Facebook komentáře