Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Začarovaný kruh náchodské nemocnice

Náchodská nemocnice sídlí v prostorách, které jsou zhruba sto let staré, sály jsou kompletně zastaralé. Po rekonstrukci se předpokládá vznik čtyř nových budov s operačními sály a lůžky pro 180 pacientů.

Vzhledem ke stále připravované rekonstrukci delší dobu špitál nenakupuje nové vybavení. Nicméně potřebuje finanční prostředky na přístroje. Operační sály jsou na tom opravdu špatně a havárie nejsou bohužel ničím neobvyklým.

 

  • zacarovany-kruh-nachodske-nemocnice

Stavba se měla zahájit už v roce 2012 a dokončena měla být do poloviny roku 2015, což nebude.

Výběrovým řízením úspěšně prošly dvě firmy z pěti oslovených. Vítězem se stal Atelier H1 & Atelier Hájek s cenou tři miliony korun, jenž odmítl uzavřít smlouvu. Firma Helika kontrakt nepodepsala taktéž. Důvody jsou doposud neznámé, neboť se vše v tichosti přešlo, jako kdyby se ani nic nestalo, což je přinejmenším divné, že firma, co vyhraje, odstoupí. Této nemilé situaci se dalo lehce vyhnout, protože bylo možné požadovat, dle zákona o veřejných zakázkách, finanční záruky. Potíže v podobě několikamilionové zakázky pro projektanta tak brzdí ohromný projekt za miliardu, často nazývaný megalomanský. Na projekt přístavby dolní nemocnice je vypsáno nové výběrové řízení.

Toto klíčové zařízení v našem regionu má kumulovanou ztrátu 170 milionů, celkový dluh všech nemocnic kraje přesahuje 300 milionů. Je to především z důvodů nekompetentních rozhodnutí minulého vedení Královéhradeckého kraje, které Oblastní nemocnici Náchod ukládalo rozhodnutí poškozující její ekonomickou situaci.

Za další spornou otázku považuji výběr nového manažera s více než stotisícovým platem bez řádného výběrového řízení, na základě jeho údajně kvalitního životopisu, i když je jeho angažmá pouze dočasné. Samozřejmě si přivedl svůj tým dobře zaplacených lidí. Pokolikáté se mění ředitel a proč? Když pozná problémy a chce je řešit, stává se nepohodlným a musí z kola ven? Bude to tak i s dalším »zachráncem« zadlužené nemocnice? Nové výběrové řízení již bylo na podzim vypsáno a s napětím očekáváme, jak vyhrocená situace bude pokračovat.

Prioritou je zejména dokončení projektové dokumentace - samozřejmě s finanční zárukou, dále výběr vhodného zhotovitele, a v neposlední řadě selekce manažera na základě řádného výběrového řízení s přiměřeným platem pro něj i jeho tým spolupracovníků. Je nutno si připomenout, že spádová oblast čítá kolem 150 tisíc lidí.

Ing. Pavel JANEČEK, kandidát KSČM do Zastupitelstva města Náchoda
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře