Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kreativita a psychická porucha

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Lev Nikolajevič Tolstoj trpěl ve středním věku těžkými depresemi. Slavný Ernest Hemingway trpěl také depresí, bipolární poruchou, měl narcistické rysy a psychózu. Geniální samotář Franz Kafka trpěl migrénou, nespavostí a sociální fobií.

 

Věděli jste, že kreativita může mít genetickou spojitost  s psychickými poruchami? Pokud některý člen rodiny měl psychickou poruchou, tak může nést takové geny, které se přeměňují ve formu mentální nemoci, jež může snadno vést ke kreativitě. Samozřejmě za podmínky, že příznaky nezasahují až do schopnosti člověka racionálně přemýšlet.

 

  • kreativita-a-psychicka-porucha

 

Předchozí výzkumy prokázaly, že lidé, kteří trpí schizofrenií nebo bipolární poruchou, jsou velmi početně zastoupeni na mnoha uměleckých pozicích. Jedná se zejména o spisovatele, herce, tanečníky a hudebníky.

 

Vědci totiž nedávno dokázali skutečnost, že existují společné vazby mezi kreativitou a psychózou. Pokud porovnáme lidi pracující na uměleckých postech s těmi, kteří mají »normální« práci, tak skutečně docházíme k závěru, že u těchto lidí je více diagnostikována forma psychické poruchy. Bohužel už nevíme, zdali se to týká lidí, kteří se cítí jako kreativní, nebo těch, co skutečně vytváří umělecká díla.

Ono to v jádru věci není pro nás až tolik překvapivé, protože kdo chce být kreativní, tak musí přece vybočovat z davu.

 

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda

www.janecekpavel.cz

 

Facebook komentáře