Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Konec hazardu v Čechách?

Není pochyb o tom, že svědomí společnosti se dosud zcela neprobudilo, že dosud nepochopilo rozšíření zla, které hazardní hra představuje, a jeho důsledků.

  • konec-hazardu-v-cechach2

Britský průmyslník a filantrop B. Seebohm Rowntree uvedl svoji knihu Sázky a hazardní hry následovně: „Není pochyb o tom, že svědomí společnosti se dosud zcela neprobudilo, že dosud nepochopilo rozšíření zla, které hazardní hra představuje, a jeho důsledků. Podobná rakovině tato špatná věc prorůstá jedovatými kořeny skrz naskrz celou zemí a kde udeří, tam nastává neštěstí, bída, oslabení charakteru a zločin.“

Nebezpečí hazardu jsou pro obce ohromná. Kromě kriminality, kam spadají různé krádeže, zpronevěry, podvody, loupeže či vydírání, sem pochopitelně spadá i současný palčivý problém bezdomovectví. Další problémy jsou především spojeny s tím, že studenti předčasně opouštějí školy a nelegálně si shánějí finance. Policisté jsou úplatnější. Manažeři inklinují ke zpronevěrám. Podnikatelům často krachují firmy a zanikají tak potřebná pracovní místa. Hazard také úplně deformuje charakter celých městských částí. Značně klesá skutečná cena nemovitostí v sousedství heren, protože tam lidi prostě nechtějí bydlet. Nechtějí být obtěžováni opilými a zoufalými hráči. Nechtějí mít rozmlácená okna, vykradená auta, výkaly na chodnících.

Mnoho lidí, včetně mě, by ocenilo zrušení hazardu na celospolečenské úrovni, neboť výši škod způsobenou hazardem odhadují experti, na základě dostupných údajů, až na neuvěřitelných 26,5 miliard korun za rok. To je o hodně více, než se vybere na daních z hazardu. A to už je co říct. Z jedince, který může celý život odvádět státu daně, se stane jedinec, který prostředky odčerpává, a to v důsledku nejen kriminality, ale i vyšší potřeby následné zdravotní péče. Jak se k tomuto vážnému problému staví zastánce a urputný bojovník za herny, starosta Náchoda Jan Birke? Poslechne své svědomí nebo hazardní lobby? Hazardní lobby zatím vyhrává na plné čáře. Náchodští zastupitelé dvakrát rozhodli o tom, že chtějí nulovou toleranci pokud jde o hazard. Městská rada přesto doporučila, aby umožnili existenci asi jedenácti hernám, neuvěřitelné.

Svoje zamyšlení bych rád uzavřel moudrými slovy geniálního Alberta Einsteina, jenž pravil: „V ruletě nemůžete nikdy vyhrát, leda byste ukradli peníze přímo ze stolu.“

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře