Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Evropské peníze

Není žádným tajemstvím, že se Česká republika řadí mezi země, které čerpají evropské peníze nejhůře. I když jednou z nejdůležitějších předností vlády Bohuslava Sobotky bylo zlepšení čerpání evropských financí a dále příprava nového období 2014-2020, vláda v této věci zklamala na celé čáře, a to stejně jako v otázce restitucí. Česká republika může letos tratit na nevyčerpaných dotacích až 85 miliard korun. Nevyužité finance, které mohly pomoci naší ekonomice, budou bezpochyby závratné. Odhady oscilují někde od sta do 250 miliard korun. Nutno dodat, že Česká republika za pochybení při správě peněz EU ještě uhradí téměř sedmnáct miliard korun.

 

Denně jsme svědky různých zpráv týkajících se čerpání financí od Evropské unie. I když tato sdělení dávají munici všem euroskeptikům a unijní prostředky tak často působí jako červený hadr na býka, tak se pokusím na ty nejpalčivější otázky poskytnout odpověď. A to obzvláště na otázky, které se týkají důvodů tohoto pochybení, a dále existence řešení.

  • evropske-penize

 

Prvním důvodem bylo propuštění a nabrání nových úředníků různých ministerstev, kteří zodpovídali za evropské finance, když volby vyhrála ODS. Tím se zcela přerušila kontinuita v dané odbornosti. Druhým důvodem bylo obšírné a ctižádostivé nastavení různých oblastí, zejména pak přecenění schopnosti formovat kvalitní a životaschopné projekty. Třetím důvodem bylo pochybení systému revize čerpání evropských fondů. Mezi hlavní opatření pak bezpochyby patří urychlení výzev pro předkládání žádostí, zkrácení termínů, ať už pro hodnocení nebo posuzování žádostí. A také zrychlení činnosti všech zainteresovaných úřadů. V neposlední řadě různá školení. Prostě snížení přebujelé byrokracie. V dnešní době můžeme akorát zmenšovat obsáhlé peněžní škody. Tyto finance mohly pomoci ke zvýšení zaměstnanosti a životní úrovně. To by se ale musel uznat rozsah problému formou krizového managementu a spasit to, co se ještě dá. Velmi pochybuji, že toho je současná vláda schopna.

Ing. Pavel JANEČEK, zastupitel města Náchoda, www.janecekpavel.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře