Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Evropská unie se podřizuje USA

ROZHOVOR - Ekonom a kandidát ve volbách do Zastupitelstva města Náchoda za KSČM Pavel Janeček se domnívá, že Evropská unie by měla být ekonomickou protiváhou USA. V rozhovoru pro server EuroZprávy.cz rovněž tvrdí, že ačkoli by Unie měla zaujímat nezávislou pozici a nepodřizovat se zájmům Spojených států, v tuto chvíli je tomu přesně naopak.

www.janecekpavel.cz

  • evropska-unie-se-podrizuje-usa

V posledních měsících opět hýbe Českou republikou otázka urychleného přijetí eura. Jak se na zavedení společné evropské měny u nás díváte jako ekonom?

I když ČR podepsala urychleně fiskální pakt, což máte určitě na mysli, a tak veřejně deklarovala, že udělala první krok k přijetí společné měny, tak přijetí eura je velmi vzdálené a datum se zatím nestanoví. Podle mě jsou tyto dokumenty - pakt stability a růstu a následný fiskální pakt nefunkční „paskvil". V současné době prochází Evropská unie velkou krizí, která ještě není i přes vlnu optimistických emocí zažehnána, a ČR není tedy v současné době připravena přijmout euro, také vzhledem k tomu, že rámec fungování eurozóny je odlišný od doby, kdy se ČR zavázala přijmout tuto měnu, a navíc se ještě zvýšily náklady na přijetí eura. Takže euro teď rozhodně nepřijímat.

Někteří politici tvrdí, že euro by se mělo přijmout během v následujících dvou letech, jiní si jej nedokáží představit dříve, než za 5 let. Dokážete odhadnout, v jakém časovém horizontu by bylo přijetí eura bezpečné?

Slyšeli jsme už mnoho termínů od reprezentantů státu. Dle mého názoru to nynější volební období nebude určitě a dále můžeme pouze spekulovat. Pokud se ptáte, kdy to bude pro nás „bezpečné", tak na to je jednoduchá opověď, nikdy. Vše má pro i proti a samozřejmě existuje řada rizik společné měny. Občané by měli rozhodnout v referendu. V současné době nemá euro mezi občany patřičnou podporu.

Vezmeme-li ale v potaz aktuální krizi na východě, tak se zdá, že Evropa moc možností nemá, například co se plynu týče. Buď zůstane závislá na ruském plynu, nebo přijme dohodu a uváže se USA. Vidíte jiná řešení?

Podíl ruského plynu na dovozu do Česka tvoří 75 %. Za podmínky, jak říkáte, že se EU uváže USA, tak je dovoz plynu z USA reálný v horizontu až tak pěti let, proto tuto možnost osobně vylučuji. Jelikož zcela chybí vhodná infrastruktura, tak si dost dobře nedokáži představit celý logistický proces. Je třeba nadále vyjednávat a přestat Rusku udělovat nesmyslné sankce, které se nás všech znatelně dotknou. EU musí být nezávislá a ne se podřizovat zájmům USA, a to se právě děje.

Jak hodnotíte některé kontroverzní kroky EU, jako například zákaz žárovek a přejmenování pomazánkového másla?

Zákaz žárovek, pomazánkového másla, to jestli má být okurka rovná nebo křivá a další takovéto věci jsou pouze produktem Komise, složené z úředníků bez mandátu od lidí, kteří dělají politiku za zavřenými dveřmi. Je třeba tyto dveře otevřít a více demokratizovat EU. Jsou totiž mnohem důležitější problémy, kterými by se měli zabývat a které tíží v době hospodářské krize všechny občany.

Jaký je Váš pohled na současnou výši důchodů a minimální mzdu?

Od 1. srpna platí v ČR nová minimální mzda 50,6 Kč na hodinu, respektive 8500 Kč měsíčně. Proběhlo několik neúspěšných pokusů o její navýšení a byla v podstatě „zmražená". Stanovení výše minimální mzdy patří do kompetence jednotlivých států EU. Poslední navýšení o pět set korun nás posunulo jen před Estonsko, nicméně stále patříme mezi státy s jednou s nejnižších minimálních mezd v EU. Důležitým ukazatelem je podíl minimální mzdy na hrubé mzdě, a ten byl v roce 2011 32 %, zatímco členské země jako Malta, Slovinsko či Francie dosáhla téměř 50 %. Česko do důchodů posílá méně než jiné evropské státy, a to zhruba desetinu svého HDP, což je o několik procent méně než Itálie nebo Rakousko a zůstává tak pod průměrem EU.

Říká se o vás, že ovládáte mnoho jazyků? Kolik a které to jsou?

V současné době se profesně specializuji na angličtinu a španělštinu. Do mé jazykové vybavenosti dále patří francouzština a němčina. Další jazyky stále intenzivně studuji, v neposlední řadě čínštinu.

Ing. Pavel Janeček, kandidát do Zastupitelstva města Náchoda

Zdroj: www.eurozpravy.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře