Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Evropa jde doleva

 

Lidé už mají plné zuby nadvlády kapitálu, masivního propouštění, rostoucího dluhu navzdory různým tupým škrtům, a dalších nikam nevedoucích opatření. To vše se snížením jejich životní úrovně až na minimum, bez jakékoliv vize do budoucna. Samozřejmě pod taktovkou a »líbivými« slovy USA reprodukovanými zejména asociálními pravicovými politiky, kteří tu za poslední léta způsobili nesmírný a především nevratný nepořádek. 

  • evropa-jde-doleva

 Tento narůstající trend je vidět také u nás, kde levice posiluje na úkor pravicových stran. Eurozóně v současné době totiž hrozí recese a Evropa se tak začíná ubírat jiným, alternativním směrem, což považuji za správné a logické. Je to jasný signál občanů všem politikům, aby otočili pomyslným kormidlem doleva.  Data ukazují, že Evropa je opět nemocným článkem globální ekonomiky. Veřejné zadlužení států je vysoké, ale je třeba mít na paměti, že dluh není veřejnosti, ale je kapitálu.

A to je důvod, proč představitelé nových vlád žádají přejednání dluhu.  V Řecku na celé čáře vyhrála SYRIZA (Synaspismos Rizospastikis Aristerasv), která utvořila koalici s ANEL (Nezávislí Řekové), což mohlo být pro někoho překvapením. Ačkoli ANEL je pravicová strana, tak také nesouhlasí se škrty a nejde na ruku Evropské unii. Není poslušná jako ostatní strany. Ze sedmi stran v parlamentu se pouze tyto dvě diametrálně vymykají a snaží se nastolit jinou politiku.  Výsledek britské a irské konzervativní politiky vedl pouze k tomu, že se většina voličů přiklonila k levicové Sinn Féin (My sami). Konkrétně půl milionu voličů, což straně zajistilo ohromný úspěch a v neposlední řadě čtyři europoslance.

V Severním Irsku je Sinn Féin vládnoucí stranou a je tedy otázkou, zdali se do budoucna Irsko sjednotí a Sinn Fein bude vládní stranou i na jihu.  Jedná se de facto o začátek zcela nové éry. Tyto dva výše zmíněné modely by mohly fungovat jako inspirace pro další země v Evropě. Článek bych rád ukončil trefnými slovy Slavoje Žižka: »Největší utopií současnosti je představa, že dnešní liberálně demokratický kapitalismus může bez zásadních změn trvat donekonečna. 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře