Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Dvě řešení pro Náchod

Peníze a školky - dvě ožehavá témata pro Náchod

www.janecekpavel.cz

  • dve-reseni-pro-nachod

Zdroj peněz ?

Do Evropské unie „sypeme“ každoročně zhruba 40 mld. korun, což je bezpochyby vysoká suma pro každého z nás. Z tohoto důvodu je naprosto nezbytné efektivně využít všech finančních prostředků, které nám unie nabízí. Optimální možností pro Náchodsko je podle mého soudu Operační program přeshraniční spolupráce Česká republika - Polská republika. Plánovaný rozpočet činí přes 226 mil. eur. Zahrnuje pět krajů a tři vojvodství, samozřejmě i náš Královéhradecký kraj. Veškerá příprava spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Ministerstvo infrastruktury a rozvoje Polska.  

Výše uvedený program se zásadně dotkne následujících tematických celků, a to jmenovitě: Bezpečnost. Využití možností česko-polského příhraničí, zejména pokud se jedná o oblast našeho přírodního a kulturního dědictví. Dále dopravní dostupnost regionu. Kromě toho vzdělávání a spolupráce vládních i nevládních zařízení. Většina peněz bude alokována na činnosti související s přírodním a kulturním dědictvím česko-polského příhraničí. Zejména rozvojem silniční infrastruktury, která je pro Náchod naprosto stěžejní. 

Všechna výše uvedená témata zahrnutá v tomto operačním programu jsou více než aktuální a bezpochyby notně přispějí k tomu, aby se Náchod dále rozvíjel dle našich představ jako obyvatel města. Nenechme finanční prostředky od unie ležet ladem!

Kvalitní vzdělání jako priorita

Desítky tisíc rodičů nemají šanci umístit své ratolesti do mateřské školy vzhledem k neustále přeplněným kapacitám. Tato nouze o školky snižuje podle odborníků porodnost v České republice. Dále je třeba zmínit vysoce negativní dopad na pracovní uplatnění a profesní růst žen, které jsou matkami.  

Nechci malovat čerta na zeď, ale statistiky jsou zcela neúprosné a křivka stále stoupá do nebeských výšin. Uvědomme si, že ve školním roce 2010–2011 nebylo akceptováno v celé České republice na čtyřicet tisíc dětí. O rok později už více než padesát tisíc. Tento neblahý trend pokračuje i v současné době. 

Je pro nás naprosto nezbytný rozvoj nejen mateřských, ale i základních škol v Náchodě, a to především sledováním demografického vývoje a následných realizací vhodných opatření, které navrhují níže. Mojí snahou je vybudovat podmínky pro kvalitní vzdělání našich dětí v Náchodě. 

Mobilní školky jsou pohodlným řešením pro obce či města, které momentálně procházejí etapou boomu, ale předpokládají, že se za pár let situace změní. Školka se pak jednoduše přemístí na místo, kde bude dětí naopak dostatek. Montáž této školky trvá zhruba dva měsíce a na rozdíl od klasických zděných budov je až několikrát lacinější. 

Zájem o mobilní školky postupně roste, proto bych se rád zasadil o prosazení tohoto řešení v Náchodě, kde kapacity už nestačí a je nutné přiložit ruku k dílu.

 
 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře