Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Drogový obchod ekvivalentem internetových útoků

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Kdo není na internetu, jakoby vůbec neexistoval. Podle renomovaných predikcí napáchá počítačová kriminalita ročně škodu dosahující až tři sta miliard dolarů, což skoro koresponduje s celým drogovým businessem na světe.

Bezpečnost již dlouhou dobu nejsou výlučně viry. Kybernetická napadení se totiž stávají doménou expertů, kteří umí útok přesně zaměřit, a každý z nich se specializuje na určitý segment. Na internetu se dokonce nacházejí různá fóra a tržiště, kde zločinci zboží a služby nabízejí nebo kupují. Cílem počítačové kriminality jsou v dnešní době nejvíce např. lednice, toastery či televize. U výše zmíněných přístrojů bude zcela normální připojení k internetu. Dnes je to už běžné v případě televizí. 

  • drogovy-obchod-ekvivalentem-internetovych-utoku

Určitě si vzpomeneme na tři nejzávažnější případy, které se nedávno udály v České republice, a to konkrétně u České spořitelny, firmy PPL a dále šířící se e-maily vyzývající k zaplacení prodloužení platnosti domény. 

Česká spořitelna upozornila zákazníky na pokrokový chytrý vir, jenž podněcuje uživatele k instalaci bezpečnostní aplikace tzv. „OPTdirekt“ do svého mobilního telefonu, která následně útočníkům dále posílá všechny SMSky, včetně samozřejmě těch pro potvrzení finančních operací. Dalším případem je, kdy se agresoři, v klamných sdělení, vydávají za zaměstnance doručovací firmy PPL a usilují o to, aby ze zákazníků společnosti podvodně vymámili data, jako jsou jejich přihlašovací údaje a hesla. Třetím případem jsou e-maily, šířící se Českem, vyzívající k zaplacení peněz za prolongaci validity domény. Dokument je psaný česky, neobsahuje nesprávnosti ani škodlivou přílohu, které jsou pro e-maily tohoto typu ve velké míře příznačné, proto působí věrohodně. 

Kybernetická zločinnost je rychle se rozvíjející podskupinou kriminality a způsobuje nemalé peněžní újmy. Česko v současné době eviduje okolo třech tisíc případů za rok. Je nutné si připomenout, že 40 procent obyvatelstva planety je online a v roce 2017 toto číslo stoupne až na 50 procent.

Pavel JANEČEK, zastupitel města Náchoda (KSČM)
 
 

Facebook komentáře