Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

3. Neschopnost nebo záměr za stamiliony?

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

Sen o tom, že se vymaníme z korupce, životní úrovní doženeme západní státy a na vysokých pozicích budou lidé s vysokým intelektuálním kapitálem, se po 25 letech instalování křišťálového kapitalismu stává po hospodách vtipem týdne, a to bohužel k naší smůle. Tato surová realita nás ukazuje ve špatném světle napříč státy Evropy. Pokud dojde k úniku financí, tak nikdo za nic nemůže, každý se distancuje, neuznává metody kontroly, nebo údajně nemocnice doplácí na manažerskou neschopnost.

Představme si, že jen do zdravotnictví ročně plyne částka zhruba 300 miliard korun, z této částky pak asi 150 miliard pouze do nemocnic. Podle odhadů analytiků se zhruba 26 miliard někde ztratí, prostě vypaří neznámo kam. Nákupy přístrojů jsou prokazatelně předražené a zcela neprůhledné. Dále si představme, že s přílivem unijních peněz se zvýšily ceny zdravotnického vybavení až o 30 procent. Hrozné. Takhle se vydělává na nemocích? Vždyť to jsou enormní částky, které tak nutně potřebuje třeba náš důchodový systém, nebo systém na stipendia pro studenty.

  • 3-neschopnost-nebo-zamer-za-stamiliony

Kontrola ministerstva financí proběhla v nemocnicích loni, kdy se zaměřila na čerpání evropských peněz z let 2008–2013, a to pokud jde o nákupy přístrojů a vybavení onkologických a traumatologických center. Evropské komise si ji přímo vyžádala a uvedla, které konkrétní skutečnosti se staly a které chce prověřit.

Audit vystavil nevalné vysvědčení, kde zmiňuje dvě stovky nakoupených aparátů, z toho 50 předražených o neuvěřitelných 121 milionů korun. Kromě toho, že se kupovaly draze zařízení, tak také říká, že zakázky za 250 milionů Kč byly diskriminační. Nemocnice porušovaly zákon o zadávání veřejných zakázek. Věřím, že „omylem“.

Při pohledu na náš trh, kde působilo zhruba pět firem, které si v období, kdy zprostředkovávaly nákupy pro nemocnice, účtovaly provizi od 20 do 300 procent, mi naskakuje husí kůže. Prosakují informace, že vysoké zisky z nákupů ve firmách vůbec nezůstávaly.

Ředitelé nemocnic si stěžují jako malí kluci na audity ministerstva financí projektů financovaných z fondů EU. Stále dokola papouškují, že výsledek byl předem určen a že audity ze strany ministerstva byly zbytečné. Podle nich byly revize, při nichž byly uděleny sankce v desítkách milionů korun, neprůhledné a nestandardní.

Ono jim také nic jiného nezbývá, než se z toho stále vykrucovat. Byl to podle všeho standardní audit, který jednoduše něco našel. Sám bych chtěl vidět audit podle jejich gusta, protože audit není pravý. Není ani levý. Audit je jen jeden-nezávislý.

Na této vládní rovině je naprosto jedno, zda se jedná o korupci nebo údajnou manažerskou neschopnost, ale někdo za to musí nést odpovědnost. Věřím, že páni ředitelé byli motivování čistou ideologií pomoci pacientům a nikoliv hmotnou zainteresovaností. Zkrátka se občas něco nepovedlo, i když v řádu stovek milionů.

Facebook komentáře