Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

130 vs. 150

Poslanci nedávno schválili navýšení rychlosti ze 130 km/h až na 150 km/h po vybraných úsecích českých dálnic. Zákon z dílny ODS, jejímž schválením se pochlubil i její předseda prof. Petr Fiala na svém twitterovém účtu, vzbudil vlnu různorodých emocí. A to především negativních, pokud jde o zvýšení nehodovosti a ubohý stav dálnic.

Zajisté se jedná o další nesmyslný zákon, řídící se vtipem kolujícím na internetu ve znění, že Česko má technický stav silnic na jedničku. Problém nastává, když zařadíte dvojku nebo vyšší převodový stupeň. Silnice jsou očividně v žalostném stavu a šoféři ztrácejí nejen nervy, ale i svá kola a další součástky. Kvalita silnic je vhodná tak na rychlost koloběžky.

  • 130-vs-150

 

Představte si typickou situaci, že jedete v klidu krajinou a najednou slyšíte ránu. První, druhou a třetí. Nejste v minovém poli. Jen jedete po české vozovce. Umíte si představit, že sešlápnete plyn nebo někoho předjedete? A ještě bezpečně? Stav silnic po celé zemi je tragický, což je prostě fakt. Mnoho centimetrů hluboké díry a krajnice, které drží už jen silou pevné vůle.

Tento stav si vybírá svoji vysokou daň. Mnoho řidičů už vletělo se svým autem do neoznačené hluboké díry, aniž by mohli zabrzdit nebo se jakkoliv vyhnout. Hodně motoristů si přitom auto poškodilo. Jednalo se třeba o proraženou pneumatiku, poničený disk nebo rozhozenou geometrii nápravy.

Závodníci by se neměli předčasně radovat a za pravdu mi dá i mnoho dopravních expertů, včetně našeho ministra dopravy. Tímto zákonem se prodlouží brzdná dráha dopravních prostředků, a tím se rapidně zvýší nehodovost na českých silnicích. Řidiči u nás nejsou na zvýšení rychlosti vůbec připraveni a kvalitou silnic rozhodně nejsme Německo ani jiná vyspělá země, i když bychom rádi.

Ing. Pavel Janeček, zastupitel města Náchoda, www.janecekpavel.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře