Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

TAIS AWARDS/HARVEST PRIZE, předávání cen v roce 2014

Hudební průmysl nemá budoucnost a proto u mne nemá žádnou autoritu. Domnívám se však, že rozhodující je pokora, hudební výzkum, účast na koncertech, autentické propojování, snaha o porozumění ve shodě s principy života, osobního časového plánu a šťastné rodiny.

  • tais-awards-harvest-prize-predavani-cen-v-roce-2014

Především musím říci, že o hudbě se těžko mluví. Pro takovou, která komunikuje s posluchačem, mám ocenění. Některé postupy se cyklicky opakují, aby se na ně zapomnělo, na několik staletí usínají, vzápětí opět povstávají k životu v různých kombinacích s novým prostředím.

Myšlenka na Tais Awards vznikla v politickém vězení, kde nebylo možné slyšet žádnou hudbu. Musel jsem si ji představovat a pro každý nový den si připomínat to, co jsem už předtím slyšel a přijal. Jak to však bývá, jednou udělali výjimku, která se nakonec ukázala být klíčová a její dosah si nelze dost dobře představit, pokud to člověk v izolaci nezažije sám na sobě. V "jakémsi kulturním sále" zahrála vězeňská kapela v klasickém složení pouze pro nás. To bylo skutečné vysvobození. Od té doby si pamatuji jedno: jestliže hudba má v sobě ten základní dar, ten nesmazatelný zápis, že dokáže vnitřně člověka osvobodit a ukázat mu nové životodárné perspektivy, pak ty tvůrce, co ji zasvětili svůj život, musím ocenit. 

Tais Awards je ve svém 8. ročníku a v současném období osobně a v exkluzivním kontaktu předávám ceny za ten předešlý. Ze čtrnácti kategorií již byla předána dvě ocenění kapele MUFF v kategorii Album II. “Vol.2” a v kategorii Band. Justin Lavash obdržel ocenění v kategorii Singer-Songwriter, kalifornská Mazzy Star byla oceněna v kategorii Overseas Countries za album “Seasons Of Your Day” (September 24, 2013), Andrej Šeban Band za mimořádný koncert 15. října 2013 v Lucerna Music Baru. Beata Hlavenková získala dvě ceny: Song I., za píseň Archív dní, zpívanou ve slovenském jazyce a zvláštní ocenění Harvest Prize za vinyl “Theodoros”. Harvest Prize obdržela v pátek 28. února také Vladivojna La Chia za album “Šraf”. V březnu budou předány dvě ceny: Štěpán Smetáček za album “Old Schooll” jako Ten Years Album (TEN: Album desetiletí) 18.3. při křtu v Rock Café. V neděli 30. března obdrží hlavní cenu Tais Awards — Female Singer, zpěvačka Iva Marešová v Malostranské Besedě na svém koncertě ve složení: Michael Vašíček: kytary, Aliaksandr Yasinski (Bělorusko): knoflíkový akordeón a Iva Marešová: zpěv. Domluveno je už také předání dvou cen skupině Sousedi 14. května v klubu Rybanaruby v kategorii Song II. za píseň Cathedral Cosmos z alba “Purpura Echo” a totéž album získalo cenu Harvest Prize. Ocenění Harvest Prize vzniklo v roce 2010 jako důsledek prohloubení výzkumu, je to tzv. volná disciplína, věnována širokému spektru: moderátorství, projektům, písním, co ještě nevyšly, albům a vizualizaci alb (Cover Art). O Harvest Prize vyšla 17-ti stránková brožura s obrázky pod názvem “TAIS AWARDS — HARVEST PRIZE a její význam”.  

Postupuji již zcela osvědčenou cestou: dlouhodobým mapováním středoevropské a světové hudby cestou internetu a přímo v terénu. Můj typický způsob práce: výzkum na síti, newslettery od labelů, distributorů a jednotlivých hudebníků v kombinaci s osobní účastí na koncertech. Ovlivnění pro Tais Awards: Alan Lomax na jeho Rounder´s Alan Lomax Collection Series. John Peel v Anglii po celý jeho život. Robert Christgau až dodnes. TA jde vlastní cestou, s jasným názorem a bez šablon.

Není to soutěž. To je velmi důležité. V běžné soutěži dává fan svému oblíbenci hlas a o "vítězi" rozhoduje jejich počet. Zde však rozhoduje hudba sama v synergii s neutralitou, výzkumem, prostředím, průkopnictvím a něčím neočekávaným. Základní premisa: skutečný umělec je člověk, který zanechá obrazy své doby tak, jak se mu jevily. Ano, může se octnout v krajní bídě, vymykající se jeho zkušenostem. Může padnout i sedmkrát, opět však vstane a opět tvoří.    

Tais Awards vůbec nejsou pro módní kluby, a vlastně ani pro lidi, kteří předstírají, že mají rádi hudbu, protože chtějí být "v kurzu". Předávání cen TA není vázáno na kluby a na kamenné budovy vůbec. Naopak: je to přátelské setkání hudebníků a profesně spřízněných lidí různých žánrů, stylů, povah, zaměření a motivací, rameno vedle ramena. Teď už to běží tam, kam chce, a kam duch doby směřuje. V tomto porozumění se trvale cvičím. Děkuji všem oceněným, že jsme se potkali v tak složité generaci a vítám vše, co má ještě přijít.  

 

Ben Tais Amundssen 

http://www.taisawards.com/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře