Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Špína vyplouvá na povrch aneb Ryba smrdí od hlavy

Hodnocení uživatelů:  / 2
NejhoršíNejlepší 

  • sujablog
Špína vyplouvá na povrch, jako olej ve vodě, chtělo by se říct po přečtení nedávných článků o odhalování „podivných" praktik českých „diplomatů" ve světě.

I přesto, že se všichni mluvčí tohoto „podivného" ministerstva, jenž Česku v zahraničí tropí jen ostudu, dušovali, že k žádné korupci na tomto úřadě nemůže a ani nemohlo docházet skončil v síti protikorupční policie jeden z nejvýše postavených „diplomatů", bývalý náměstek ministra zahraničí Schwarzenberga a velvyslanec na Ukrajině, ale i v Rusku Jaroslav Bašta, veřejnosti rovněž znám pod krycím jménem „Pan čisté ruce". Ano stejný pán, jehož bezpečnostní prověrka (BP) byla v minulosti úspěšně zpochybňována. Kvůli manipulaci s jeho, ale i dalšími BP byly tehdy na NBÚ dokonce učiněny personální změny (pozn.: např. byla odvolána ředitelka odboru NBÚ Wanda Lukešová, se kterou jsem měl neblahou zkušenost i já osobně). Bohužel prověrka mu odňata nikdy nebyla. Kdyby ano, mohli jsme se nyní vyhnout ostudě minimálně evropského kalibru. Čeští úředníci nebo na ně napojené mafie nejenže kasírovali tisíce USD za víza do Česka, ale ještě si ke zdírání žadatelů najali  soukromou společnost, jejíž majitelé byli napojeni na české „diplomaty".

Takže, chtěl-li žadatel dostat vůbec pořadové číslo k žádosti o vízum do ČR, musel zavolat na komerční telefonickou linku, kde ho pouze za přidělení pořadového čísla zkasírovali o stovky korun. A to ho ještě čekalo martýrium s českými úředníky a obrovské úplatky různým mafiím. Mimochodem v čele firmy Jihomoravská provozní, která podivnou telefonickou linku provozovala, stojí (podle obchodního rejstříku) jistý zlínský podnikatel Vlastimil Valenta, dlouholetý přítel Bašty. Za tuto prachsprostou zlodějinu již dokonce 161 Ukrajinců požaduje po České republice odškodnění soudní cestou. Celkově tuto povedenou „službu" českého velvyslance Ukrajincům využilo cca 30.000 žadatelů o víza.

Problém MZV tkví však v tom, že takových Baštů je tento úřad plný. Jen podotýkám, že stranická příslušnost v tomto případě nehraje žádnou roli. Jako reminiscence na Srbovu kauzu zní čerstvá kauza současného generálního sekretáře MZV Milana Sedláčka, který si ke „skromnému" rodinnému rozpočtu přivydělával pořádáním fiktivních seminářů, za které kasíroval 500 tisíc Kč. Proč právě za půl mega? No přece proto, že na půl mega se nemusí vypisovat výběrové řízení. Člověk se někdy až diví, na co všechno tito „diplomaté" (čti hochštapleři) nepřijdou.

Možná někoho napadne otázka, jak je vůbec možné v takovém rozsahu neustále krást na jednom ministerstvu? Je to hlavně proto, že Generální inspekce (GI) MZV nefunguje vůbec, protože je řízena Bašty, Sedláčky, Hrdou nebo jim podobnými... A situace se jen tak nezlepší, protože jak to již v jednom článku na CFP! popsal bývalý velvyslanec ČR v Turecku a Jemenu Tomáš Láně „Ti, kdo na sebe něco vědí, mezi sebe nikoho nepustí". MZV je prostě trafika pro vysloužilé „politiky" ODS, KDÚ-ČSL a ČSSD nebo kamarády „bratrstva kočičí pracky" jak současnou politickou mafii nazval dnes již bývalý ředitel civilní rozvědky K. Randák v jednom rozhovoru. (Pozn.: O tom, jak funguje MZV svědčí třeba i případ Kořistky, kdy mu Dalík v roce 2004 za pád Grossovy vlády nabídl kromě milionů i místo velvyslance v Bulharsku.)

Současný ministr zahraničí Kohout je bohužel jedním z nich, takže lze jen těžko očekávat, že se bude snažit s katastrofální situací na MZV něco dělat, protože bůh ví, co jeho „kámoši" vědí na něj.

I tak by mě zajímalo, pane ministře, jestli a jak se již vyřešila kauza vyplácení „černých mezd" na Zastupitelském úřadě ČR v Buenos Aires a na dalších ambasádách a kolik případná náprava tohoto stavu daňové poplatníky zase stála.

Dále by zcela jistě nejen mě zajímalo, jestli se GI MZV zabývala kauzou možného potvrzování falešných faktur na Ambasádě ČR v Buenos Aires, ke kterému docházelo za velvyslankyně E. Hrdé (bývalé osobní „tajemnice" Vondry) a dalšími desítkami kauz, které dnes a denně plní stránky nejen českého tisku. Jen namátkou připomínám „diplomatické" kšeftování s tvrdým alkoholem v arabských zemích, nebo s vízy v Mongolsku a Vietnamu, či rozkrádání rozvojové pomoci ČR českými „diplomaty"...

Podivnosti, které média zveřejní nejen o MZV, jsou pouze 1 % z pověstné špičky ledovce.

Bohužel ryba smrdí od hlavy, takže dokud nebude politická vůle, nelze očekávat, že se situace na českých ministerstvech a dalších státních úřadech zlepší. Tak mě napadlo, kdyby naši zástupci v Parlamentu ČR vyřešili zlodějiny na českých státních úřadech, mohl by český státní rozpočet skončit možná i v přebytku.

 

Související články

http://www.czechfp.cz/site/?p=3110

http://www.czechfp.cz/site/?p=2132

 

 

Facebook komentáře