Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Podívají se čeští vojáci do Latinské Ameriky?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • sujablog
Vztahy mezi vládami Kolumbie a Venezuely se stále zhoršují, a to až tak, že spolu již v podstatě nekomunikují. Brazílie se proto nabídla, že by mohla sloužit jako prostředník při vyjednávaní.

Hugo Chávez mezitím svým ozbrojeným silám oznámil, aby se připravily na eventuální válku s Kolumbií a to v případě, že budou napadeni z US základen umístěných na kolumbijském území. Jen připomínám, že za vlády nositele Nobelovy ceny za mír Baracka Obamy se počet vojenských základen USA v Kolumbii zmnohonásobil, což pochopitelně okolní země „mírně" zneklidňuje.

Znepokojen je i Evo Moráles, jenž celou situaci okomentoval slovy: „Kolumbijský lid se musí zorganizovat a porazit v demokratickém souboji ty politické strany, které se snaží přeměnit Kolumbii na velkou vojenskou základnu USA...."

Na druhou stranu kolumbijská vláda, která napětí v oblasti vyvolává, se paradoxně chystá výhrůžky z Caracasu řešit před mezinárodními organizacemi. Mimo jiné se chce obrátit i na Radu bezpečnosti OSN a Organizaci amerických států. Uribe zdůraznil, že hlavním zájmem kolumbijské vlády je porazit narkotrafikanty a že kolumbijská vláda prý neudělá nic, co by mohlo ohrozit bratrské země. To jistě rád slyšel i Rafael Correa, jehož země byla nedávno kolumbijskou armádou bombardována, teda samozřejmě v rámci boje proti narkotrafikantům. Jestli tím „bratrské" země, ale Uribe myslel USA, tak by se Ekvádor mohl radovat trochu předčasně.

Mě by v této souvislosti čistě teoreticky zajímalo, jestli v případě napadení US základen v Kolumbii třeba Chávezem, uplatní náš bratr článek č. 5 Washingtonské smlouvy a „pozve" své spojence k obraně Spojených států do Latinské Ameriky? Ostatně v duchu strategie „Tonkinského zálivu" by se Chávez o svém útoku na Kolumbii mohl dozvědět až z rádia či televize. Ale to je už jen detail, který dějiny velkoryse přehlédnou. Je tak docela možné, že díky NATO se čeští vojáci při obraně Spojených států možná již brzy podívají i do prosluněného Karibiku. A pak že je NATO k ničemu.

 

Facebook komentáře