Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Chcete plyn nebo naše Zakarpatí?“

Ukrajinská místopředsedkyně vlády Iryna Vereščuková se před pár dny na Facebooku opřela do vedení Maďarska:

„Ani všechny ruské satelity z bývalého Sovětského svazu se nechovají tak, jak se nyní – během ruského vpádu na Ukrajinu – chová vedení Maďarska.“

A táže se, zda Budapešti jde o laciný ruský plyn, anebo má zálusk na Zakarpatskou oblast, která svého času bývala součástí Uherska.

  • chcete-plyn-nebo-nase-zakarpati
  • chcete-plyn-nebo-nase-zakarpati
  • chcete-plyn-nebo-nase-zakarpati

Poznámka CFP!:

Myslíme si, že není vhodné, aby ukrajinští představitelé "nabízeli" Podkarpatskou Rus, komukoli, natož Maďarsku, a to co i jen podprahově nebo vtipem.

V Podkarpatské Rusi (Ukrajinou nazývané Zakarpatskou oblastí Ukrajiny) žije milionový slovanský národ Rusínů, s bohatou kulturou a historií, minimálně tak bohatou a starou jakou mají Ukrajinci nebo Slováci, s vlastním jazykem (mimochodem nejedná se o ukrajinské nářečí jak to prezentuje Ukrajina, ale o svébytný rusínský jazyk).

Ano, na území Podkarpatské Rusi žije i mnoho jiných národnostních menšin např. německá, židovská či rumunská menšina, to však neznamená, že bude Podkarpatská Rus Ukrajinci nabízena (co i jen vtipem) Německu, Izraeli či Rumunsku.

Mimochodem jen pro pořádek připomínáme, že v referendu z roku 1919 se Rusíni rozhodli spojit svůj osud s Československem a ne Maďarskem či Ukrajinou.

V listopadu a prosinci roku 1919 uspořádali američtí Rusíni plebiscit, v němž se 67 procent delegátů přihlásilo k myšlence spojit Podkarpatskou Rus s Československem, které pro ně bylo příslibem uceleného státu;
28 procent hlasovalo pro připojení k Ukrajině, 2 procenta pro samostatný stát a sotva 1 procento se hlásilo k Rusku, Maďarsku nebo k Haliči.

Pro pořádek připomínáme, že Ukrajina neuznává Rusíny na Ukrajině ani jako národnostní menšinu a není jim tudíž ani umožněno vzdělávat se v rusínském jazyku a rozvíjet své kulturní tradice a zvyky. Ve vědeckém oboru mezinárodní politické vztahy se to, co se děje Rusínům na Ukrajině nazývá etnocida, jinými slovy kulturní genocida.

Jen pro ilustraci boje rusínského národa za svobodu, zveřejňujeme část článku zveřejněného časopisem Týden v roce 2015:

https://www.tyden.cz/.../karpatsti-rusini-chteji...

V roce 2015 se zakarpatští Rusíni obrátili o pomoc na Vladimira Putina. Vedoucí Mezinárodního centra „Matice Rusínů“ Petr Gecko požádal ruského prezidenta, aby pomohl chránit práva místních obyvatel před jejich porušováním.

Zakarpatští Rusíni žádají uznání své národnosti a chtějí s Kyjevem jednat o autonomii. Řekl to rusínský vůdce Petro Gecko na závěr sjezdu rusínských organizací, který se konal na blíže neurčeném místě.
Gecko se označuje za premiéra Podkarpatské Rusi, která v meziválečném období patřila Československu.

Kvůli podezření z ohrožování územní celistvosti Ukrajiny po něm pátrá ukrajinská policie. Počátkem loňského roku rozšířil Gecko prohlášení zakarpatských Rusínů, v němž vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k uznání Podkarpatské Rusi a vyslání mírových jednotek. V nedávném rozhovoru na jednom z ukrajinských serverů prohlásil, že boj Doněcku a Luhansku za svrchovanost je pro Podkarpatskou Rus inspirací.
Putin si podle něj na Ukrajině počíná jako mírotvorce.

https://www.tyden.cz/.../karpatsti-rusini-chteji...

Ještě něco málo, co se o Rusínech píše na Wikipedii:

Rusíni (rusínsky Русины; ukrajinsky Русини; polsky Rusini; slovensky Rusíni či Rusnáci) je označení pro různorodé východoslovanské etnikum, které kompaktně osidluje území v těsné blízkosti Karpat v Zakarpatské Ukrajině, východním Slovensku, Polsku a Maďarsku. Podle etnických příznaků se dělí na čtyři skupiny: Lemkové, Bojkové (Verchovynci), Huculové a Doliňané (Hajnalé) na Ukrajině jsou nejčastěji Rusíni Boržavané. Ukrajinou nejsou považováni za zvláštní národ, ale za jednu ze součástí národa ukrajinského. V Polsku jsou Rusíni označováni jako Lemkové.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Podkarpatsk%C3%A1_Rus

Závěrem

Chtějí-li Rusíni opustit Ukrajinu, měli by o svém osudu rozhodnout i teď ve svobodném referendu.

Nechceme naše slovanské bratry Rusíny nějako v možném budoucím referendu ovlivňovat, jen připomínáme, že nejvíc Rusínů mimo Podkarpatskou Rus žije na Slovensku cca 65 tisíc a největšího kulturního, politického a ekonomického rozmachu zažívali v období Československé republiky, kde měli velkou autonomii.

Navíc Slovensko jako jeden z nástupnických států Československa je dnes nejprůmyslovější zemí světa, kde se vyrábí nejvíc aut na počet obyvatel na světě, kde se platí eurem, a který je členem EU a NATO. A maďarská menšina jako i jiné národnostní menšiny mají na Slovensku zaručena všechna práva a možnosti k rozvoji své kultury, tradic a jazyka. Mimochodem, na Slovensku žila i rusínská rodina jednoho z největších světových umělců Andyho (Andreje) Warhola.

----------------------
Hymna Podkarpatské Rusi:
https://www.youtube.com/watch?v=biy1mH8o8_M

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře